[break]
Najciekawsza informacja, związana z planami LPKiW, dotyczy... firmy PESA. Wiele osób położyło kreskę na starej tendrowni, którą zdemontowano z terenu zakładów, by zwolnić miejsce dla nowych hal produkcyjnych.
Tendrownia (miejsce, gdzie parkowały parowozy i lokomotywy) ma jednak dużą wartość dla historii przemysłu, ale trudno „dopasować ją” do innych obiektów w mieście. Był pomysł, by odbudować ją na terenie „Exploseum”, ostatecznie czeka na odbudowę przy ul. Witebskiej. Ale jest szansa, że zobaczymy ją w myślęcińskim zoo.
Zwierzęta w tendrowni
- Nie chcę zdradzać konkretów, ale zamierzamy wykorzystać ją w zoo jako osobny budynek ,taki jak chociażby akwarium-terrarium. Będzie przeznaczony dla zupełnie nowych zwierząt, które chcielibyśmy do nas sprowadzić - zapowiada Sandra Tyczyno, rzecznik LPKiW. - Projekt cieszy się poparciem konserwatora zabytków Sławomira Marcysiaka, więc jesteśmy dobrej myśli.
Samo zoo też ma się zmienić - dotyczy to głównie klatek dla zwierząt i chodników, a także nowego wybiegu dla kotowatych.
- Są dość zaniedbane, w niektórych miejscach przejścia są jeszcze gruntowe, więc po opadach tworzy się błoto. Utwardzimy całość i chcemy zakończyć ostatecznie wymianę klatek dla zwierząt - zapowiada rzecznik.
Ciekawie ma być też w pobliskim Parku Rozrywki, który ma zyskać kilka nowych urządzeń i kino. Obiekt, określany czasem przez mieszkańców jako „spodek”, w którym mieści się obecnie muzeum paleontologiczne, ma przejść gruntowny remont i zmienić się w… kino 5D.
- To bardzo charakterystyczny budynek, przed laty były tam restauracje, ale potem niszczał. Poszukujemy inwestora lub środków, żeby zająć się nim gruntownie i stworzyć tam kino 5D - zapowiada Sandra Tyczyno.
Kino z zapachami
Co to właściwie oznacza? Kino 3D jest już dość powszechnie znane, by zobaczyć obraz w trójwymiarze, wystarczy nałożyć specjalne okulary. Kino 5D pozwala odbierać seans również innymi zmysłami - choćby zapachem i dotykiem. Na projekcjach tego typu można spodziewać się ciekawych zapachów, a także na przykład oblania widzów deszczem.
- To byłaby oferta skierowana głównie do dzieci, więc prezentowane tam seanse nie byłyby skomplikowane technicznie. Bardzo chcielibyśmy mieć taki obiekt w naszej ofercie, szukamy sposobów finansowania tego projektu - mówi Sandra Tyczyno.
To jednak niejedyna nowość, którą będzie można znaleźć w Parku Rozrywki.
Więcej zjeżdżalni
- Chcemy zwiększyć liczbę „dmuchańców”, które są szczególnie chętnie odwiedzane przez dzieci. Chodzi o urządzenia, które pozwalają im na wspinanie się i bezpieczne zjeżdżanie. W dodatku te nadmuchiwane instalacje można dowolnie przenosić, więc będziemy mogli wykorzystać je również przy okazji wielu imprez na przykład na Różopolu - zapowiada Sandra Tyczyno.
Inwestycje czekają też obiekty w Ogrodzie Botanicznym. Tam rozbudowywany ma być budynek gospodarczy tak, by mógł służyć również celom edukacyjnym.
- Współpracujemy z uczelniami i szkołami ponadgimnazjalnymi, taki obiekt byłby świetnym miejscem do prowadzenia zajęć w terenie. Widzimy spore zainteresowanie zajęciami edukacyjnymi w LPKiW, często w ten sposób wykorzystywana jest sala w terrarium, więc chcielibyśmy zaproponować podobne rozwiązanie także w Ogrodzie Botanicznym - mówi rzecznik.
Ciepłe noclegi
Termomodernizację przejdzie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej. To obiekt, który przystosowany jest również do noclegów (jednocześnie mogą z nich korzystać 32 osoby, co jest idealnym rozwiązaniem np. dla zielonych szkół) ale - w związku z panującymi zimą chłodami - nie nadaje się do zamieszkania w tym czasie. Po termomodernizacji ma się to zmienić, a obiekt będzie mógł przyjmować gości w komfortowych warunkach także w okresie zimowym.
Myślęcinek zajmuje prawie 5 procent powierzchni Bydgoszczy. Choć leży zaledwie trzy kilometry od centrum miasta, zajmuje ponad 800 hektarów powierzchni, co czyni go największym miejskim parkiem w naszym kraju. Rocznie zoo i park rozrywki odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób, nie tylko mieszkańców.
