Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe publikacje dotyczące historii Pałuk. Monografia Szubina liczy 700 stron

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
- Ta książka to inwestycja dla nas i przyszłych pokoleń – mówił na uroczystej promocji monografii Szubina burmistrz Mariusz Piotrkowski
- Ta książka to inwestycja dla nas i przyszłych pokoleń – mówił na uroczystej promocji monografii Szubina burmistrz Mariusz Piotrkowski Maja Stankiewicz
Początek 2024 roku przyniósł wiele nowości na wydawniczym rynku. W Kcyni światło dzienne ujrzały „Skarby Ziemi Kcyńskiej”, a Szubin po ponad pół wieku doczekał się nowej monografii.

O ciepłej jeszcze publikacji pt. „Skarby Ziemi Kcyńskiej” poinformowała nas Justyna Makarewicz, twórczyni Dźwiękowego Archiwum Kcyni. Nowa pozycja zawiera najciekawsze wystąpienia historyczne wygłoszone na konferencji naukowej zorganizowanej w Kcyni dwa lata temu.

Znaleźć tu można m. in. podsumowanie Roberta Grochowskiego dotyczące badań archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach przy kościele farnym w Kcyni i wiele innych ciekawych opracowań.

Siedem lat prac nad monografią Szubina

Prawdziwą gratką dla mieszkańców Pałuk jest jednak wydanie nowej monografii Szubina. Dzieło jest opasłe, liczy około 700 stron. Prace nad nim trwały ponad 7 lat. Publikacja drukiem ukazała się na początku grudnia 2023 r. Recenzenci bardzo ją chwalą.

W niedzielę 4 lutego w Domu Polskim w Szubinie odbyła się uroczysta promocja monografii, na którą zjechało wielu naukowców z Bydgoszczy. Obecni byli m. in. prof. Jacek Woźny, dr Marek Romaniuk, dr Tomasz Kawski oraz mieszkająca w Szubinie dr Ewa Krasicka-Korczyńska wraz z mężem Maciejem Korczyńskim.

Bo książka wydana pod redakcją dr Sławomira Łanieckiego i dr Kamili Czechowskiej, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, jest pracą zbiorową. Swój udział w jej powstaniu ma kilkunastu naukowców związanych głównie z UKW w Bydgoszczy, ale też z Politechniką Bydgoską, UAM w Poznaniu czy z Instytutem Pileckiego w Warszawie.

- Jestem ciekaw jak monografia zostanie przyjęta. Ma 700 stron, ale to i tak za mało. Nie da się naszej historii opisać nawet w tak opasłym tomie – mówił w Domu Polskim Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina. Dziękował autorom, że podjęli się trudnego wyzwania.

- To pewnego rodzaju inwestycja dla nas i dla przyszłych pokoleń, by wiedziały skąd przyszliśmy, kim jesteśmy i jak żyjemy – podkreślał włodarz gminy.

To Cię może również zainteresować

Pomysł powstania nowej monografii zrodził się podczas obchodów 650-lecia Szubina. Jubileusz świętowano hucznie w 2015 r. Uznano wówczas, że opracowanie z lat 70. wymaga uzupełnienia, że już czas by w jednej pozycji zebrać i usystematyzować całą wiedzę historyczną o Szubinie i okolicznych miejscowościach. I tak się stało.

Publikacja wzbudziła duże zainteresowanie. Na promocję przyszły tłumy, zabrakło miejsc siedzących. Chętne ją też kupowano choć cena tomu nie jest niska, wynosi 120 zł.

Treść monografii Szubina niemal sensacyjna

- Książka jest niemal sensacyjna, bo taka jest historia Szubina. Dobór tematyki, autorzy, różnorodność stylów – wszystko to sprawia, że czyta się ją jednych tchem – przekonywał Sławomir Łaniecki, który wraz z Kamilą Czechowską i prof. Waldemarem Kuligowskim z UAM w Poznaniu jest autorem rozdziału o historii najnowszej Szubina.

Podczas uroczystej promocji obdarowano monografią obecnego na sali wicewojewodę Piotra Hemmerlinga, a także byłych burmistrzów Szubina: Andrzeja Wronę, Ignacego Pogodzińskiego i Artura Michalaka. Darmowe egzemplarze otrzymali także z rąk burmistrza Mariusza Piotrkowskiego i Anny Kijowskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej Szubina naukowcy pracujący nad tomem i instytucje zaangażowane w to przedsięwzięcie jak np. Archiwum Państwowe w Bydgoszczy.

Autorski egzemplarz wręczono także Piotrowi Bembenkowi, szubińskiemu fotografowi, który od lat dokumentuje życie Szubina. W monografii znalazło się wiele jego unikalnych materiałów i zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe publikacje dotyczące historii Pałuk. Monografia Szubina liczy 700 stron - Gazeta Pomorska