Spis treści
Nowe kierunki studiów. Co i gdzie warto studiować?
Wśród najpopularniejszych kierunków studiów wybieranych przez młodych ludzi w roku akademickim 2022/2023 znalazły się informatyka, psychologia i zarządzanie. Poza tym zainteresowaniem cieszyły się również: prawo, kierunek lekarski, ekonomia, budownictwo, a także finanse i rachunkowość.
Uczelnie z roku na rok prześcigają się w ofertach dla studentów. Każda szkoła wyższa chce bowiem zaproponować kierunki studiów, które będą atrakcyjne i odpowiadające potrzebom młodych. Powstają więc takie kierunki jak: kreatywne pisanie, sztuczna inteligencja, e-historia czy zielona chemia. Na jakich uczelniach i w jakich miastach można je wybrać?
Nowie kierunki studiów w Warszawie
Na Uniwersytecie Warszawskim w roku 2023/2024 studenci pierwszy raz będą mogli wybrać kierunek: medycyna. Będą to sześcioletnie jednolite studia magisterskie. Z kolei w roku akademickim 2022/2023 pojawiło się sporo nowych kierunków. Sporo jest prowadzonych w języku angielskim:
- African Studies, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim);
- Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim);
- Historia kultury w dobie humanistyki cyfrowej, stacjonarne, drugiego stopnia;
- Studia kanadyjskie, stacjonarne, drugiego stopnia;
- Filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), stacjonarne, pierwszego stopnia (studia w języku angielskim);
- Filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim);
- Filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, pierwszego stopnia (studia w języku angielskim);
- Filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim).
Ciekawe kierunki pojawiły się także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Są to: towaroznawstwo i marketing żywności, ogrodnictwo miejskie i arborystyka, technologia biomedyczna, towaroznawstwo i marketing żywności, food science: technology and nutrition oraz biotechnology.
Nowe kierunki studiów w Gdańsku
Na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 pojawi się interesujący kierunek o nazwie sztuka kreatywnego pisania. Z kolei w zeszłym roku w ofercie uczelni pojawiły się dwie nowe specjalności na studiach II stopnia: Digital Chemistry na Wydziale Chemii oraz Logistics and Mobility na Wydziale Ekonomicznym. Ponadto od roku 2022/2023 osoby, które są zainteresowane kierunek gospodarka przestrzenna, mogą wybrać, czy chcą go realizować na studiach licencjackich czy inżynierskich.
Nowe kierunki studiów w Poznaniu
Wśród nowych kierunków otwartych na Uniwersytecie Adama Mickiewicz w Poznaniu w roku akademickim 2022/2023 znalazła się ciekawa propozycja, jaką jest filologia angielsko-chińska (licencjat). Z kolei w ramach studiów II stopnia można kształcić się na kierunkach: komunikacja wizerunkowo-mediacyjna oraz Central Europe in the International Perspective.
Nowe kierunki studiów w Lublinie
Osoby chcące studiować w Lublinie również mogą zapoznać się z nowymi kierunkami studiów. Na KUL-u od roku akademickiego 2022/2023 mają możliwość wybrania następujących dziedzin: germanistyki, prawa w biznesie oraz sztucznej inteligencji, a na UMCS-ie: ekobiznes, studia śródziemnomorskie - podróże historyczne, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, międzynarodowe stosunki gospodarcze.
Inne kierunki studiów w Olsztynie
Nowe kierunki studiów pojawiły się także na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Chodzi o: doradztwo podatkowe, inżynierię w logistyce oraz produkcji muzycznej i realizacji dźwięku. Na studiach II stopnia będzie można z kolei zdobyć wykształcenie na kierunkach dietetyka oraz leśnictwo.
Nowe kierunki studiów we Wrocławiu
Ze wzbogaconej oferty mogą skorzystać także osoby, chcące studiować w stolicy Dolnego Śląska. Uniwersytet Wrocławski w roku akademickim 2022/2023 zaproponował następujące nowe kierunki:
- Zielona chemia (studia licencjackie);
- Studia romanistyczne (studia II stopnia);
- Zarządzanie informacją (studia II stopnia);
- East European Jewish Studies;
- europeistyka ze specjalnością EU politics.
