"Taksówka dla seniora" funkcjonuje w Inowrocławiu od sierpnia ubiegłego roku. Jak informuje wiceprezydent Ewa Witkowska, od 13 sierpnia do 31 grudnia ze 172 darmowych przejazdów skorzystało 100 mieszkańców Inowrocławia powyżej 70. roku życia. Drugą edycję programu wznowiono od 1 marca. Do 30 czerwca wykonano 146 przejazdów dla 75 seniorów.
Widać więc, że taksówki te nie są nadmiernie eksploatowane przez seniorów. Korzystają z nich rzadziej, niż mogłoby się wydawać przed rozpoczęciem programu. Dlaczego? Seniorzy, z którymi rozmawialiśmy, wskazują nam trzy podstawowe powody. Pierwszy, to ciągle brak wiedzy na temat możliwości skorzystania z takiej bezpłatnej taksówki. Drugi - to wymóg zamówienia przejazdu na minimum 3 dni robocze przed planowanym wyjazdem. A trzeci - to ograniczona liczba miejsc, do których można dojechać. Na wcześniej zgłaszane problemy miastu już zareagowało.
- W bieżącym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Inowrocławia, zwiększono liczbę bezpłatnych przejazdów dla jednej osoby z 3 na 4 oraz wydłużono możliwość skorzystania z nich o jedną godzinę, to jest z 7.00 - 18.00 na 7.00 - 19.00 - tłumaczy w odpowiedzi na interpelację radnego Damiana Polaka wiceprezydent Ewa Witkowska.
Taksówki dla seniora. Jak je zamówić?
Przypomnijmy więc podstawowe zasady korzystania z bezpłatnej taksówki dla seniora. Mogą ją zamówić inowrocławianie, którzy ukończyli 70 lat. Wraz z seniorem może podróżować jego opiekun. Powrót musi się odbyć najpóźniej do godz. 20, może zostać wcześniej umówiony na konkretną godzinę lub senior musi samodzielnie zadzwonić do dyspozytora. Taksówkarz może zaczekać na seniora, jeżeli wizyta potrwa do 30 minut.
Pojazd może zamówić senior, który ukończył 70 lat lub w jego imieniu rodzina, przychodnia, instytucja lub osoba trzecia pod numerem telefonu 22 439 00 40
Zgłoszenia są przyjmowane są na 3 dni robocze do godz. 14 oraz maksymalnie 2 miesiące przed planowanym przejazdem. Odwołanie transportu musi nastąpić nie później niż do godz. 12 roboczego dnia poprzedzającego zlecenie. Senior może zamówić przejazd do Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na terenie Inowrocławia, na cmentarz lub do specjalistycznej placówki medycznej na umówioną wizytę.
Projekt za 100 tysięcy złotych
Dyspozytor nie przyjmuje zgłoszeń dotyczących sytuacji nagłych jak np. pogorszenie stanu zdrowia. Z powodu możliwości korzystania z lekarskich wizyt domowych, zamówienia transportu do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie będą przyjmowane.
Senior może zamówić tradycyjny samochód lub skorzystać z przejazdu specjalistycznego (np. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich), o czym należy wcześniej uprzedzić dyspozytora. Transport nie jest przewidziany dla osób leżących.
Projekt będzie wykonywany do końca 2019 roku przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria". Na realizację zadania miasto zabezpieczyło 100 tys. złotych.
Brakuje miejsc postojowych w Inowrocławiu, więc parkujemy gd...
Najsmutniejsze witryny sklepowe w Inowrocławiu są tutaj [zdjęcia]
Urszula na scenie. Balon nad Rąbinem. Taki piknik w Inowrocł...
Wkrótce rusza budowa tunelu przy dworcu PKP w Inowrocławiu:
