Zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy pożegnał swojego kolegę we wzruszającym wpisie w mediach społecznościowych.
"Trudno nam uwierzyć w to, co się stało, jeszcze trudniej o tym pisać i próbować wyrazić nasze uczucia. Z ogromnym bólem zawiadamiamy o śmierci naszego Kolegi, Aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy Jakuba Ulewicza, który odszedł 27 czerwca 2023 roku. To niewyobrażalna strata dla polskiego teatru, który żegna wybitnego Aktora i Artystę. To wielka pustka dla naszego zespołu, który stracił Przyjaciela. W obliczu tragedii nasze myśli kierujemy w stronę najbliższych Kuby, którym przekazujemy najszczersze kondolencje i wyrazy wsparcia" - czytamy w poście.
Jakub Ulewicz był związany z Teatrem Polskim w Bydgoszczy od 2004 roku. Na bydgoskiej scenie stworzył ponad czterdzieści wspaniałych ról. W ostatnim czasie bydgoska publiczność mogła go podziwiać w spektaklach: "Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach" w reż. Anny Smolar, „Komediantka” w reż. Anity Sokołowskiej oraz „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.
Liczne role teatralne przyniosły mu wiele nagród. W 1989 roku Jakub Ulewicz został nagrodzony za rolę Aloszy Karamazowa w "Braciach" na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymał wyróżnienie za rolę Billego w "Locie nad kukułczym gniazdem" Wassermana w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1994 roku oraz wyróżnienie dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławksiego w Kaliszu w 1995 roku.
Jakub Ulewicz był także aktorem filmowym i telewizyjnym. Części publiczności znany był z licznych filmów i seriali, m.in. „Kryminalni”, „Prawo Agaty”, „Trzeci oficer” czy „Lincz”.
Aktor miał 56 lat. W 1989 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występował teatrach: Nowym w Poznaniu (1989-93), im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1993-98), Teatrze Polskim w Poznaniu (1998-2004). Od 2004 r. był aktorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Jego dorobek na bydgoskiej scenie został doceniony przez władze miejskie i wojewódzkie – w 2014 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2018 roku.
Zobacz wideo: W Myślęcinku powstał sad społeczny
