We wtorek, 11 listopada, o godzinie 11 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. O godzinie 12 zaplanowano uroczystość patriotyczną pod pomnikiem Wolności na placu o tej samej nazwie.
CZYTAJ TEŻ:Szczęściarze długi weekend zaczną dziś, a skończą we wtorek. Jak sobie poradzą w gąszczu imprez?
Nastąpi podniesienie flagi, odegranie hymnu państwowego, a potem przemówienia oficjeli. Przewidziano również wręczenie odznaczeń państwowych, złożenie wieńca w imieniu Narodu pod pomnikiem Wolności oraz koncert orkiestry wojskowej.
CZYTAJ TEŻ:Obchody Święta Niepodległości znów z uśmiechem na ustach [PROGRAM]
Plac Wolności zgromadzi też uczestników Bydgoskiego Biegu Niepodległości o Szablę Marszałka Piłsudskiego. Starty o godz. 14 i 15.15.
Na Starym Rynku o godz. 11 rozpoczną się Obywatelskie Obchody Niepodległości. W programie m.in. pokazy militariów i rekonstrukcje wydarzeń historycznych.
Hotel „Pod Orłem” zaprasza na rekonstrukcję historyczną. Pojawią się rikszarz, pucybut, gazeciarze, żołnierze w mundurach ułanów i legionistów itp. Jak to drzewiej bywało, nad ładem i porządkiem czuwać będą granatowi policjanci. Będzie też czołg marki Renault oraz 10 zabytkowych samochodów, wystawionych przez hobbystów z Automobilklubu Bydgoskiego. Najstarsze cacko to citroen C4 wyprodukowany w 1928 roku.
Zabawę swą obecnością zaszczyci sam marszałek Józef Piłsudski. Wcieli się w niego, tak jak przed rokiem, Sławomir Lewan z „Garnizonu Bydgoszcz”.
O godzinie 17 we wtorek rozpocznie się w Sali Malinowej hotelu „Pod Orłem” koncert piosenek rewiowych, a o godzinie 19 wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na wszystkie imprezy (prócz „Rautu z marszałkiem”) wstęp wolny.
Miejskie Centrum Kultury przygotowało na 11 listopada pokaz mody i nie tylko pod nazwą „Moda na historię, czyli Bydgoska Retro-Personifikacja”. - Stroje pochodzą głównie z mojej prywatnej kolekcji, ale też są plonem akcji Archiwum B. prowadzonej w bydgoskich szkołach - wyjaśnia Adam Gajewski, organizator pokazu. Początek imprezy o godz. 15.
MCK zaprasza również o godz. 15.30 na film „Prezydent” o Leonie Barciszewskim, a o godz. 17 na widowisko „Miasto nad kanałem” na podstawie „Mostu Królowej Jadwigi”. Po nim - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Posłuchać ich będzie można również w pałacu w Ostromecku (początek o godz. 16).
Na świątecznych stołach nie może zabraknąć „gęsiny na świętego Marcina”. Można będzie jej skosztować podczas świątecznych festynów między innymi w Minikowie i Przysieku, a także w Nakle nad Notecią.
Punkt gastronomiczny przygotowano także w Bydgoszczy w ramach obywatelskich obchodów święta narodowego.