Nabór prowadzony będzie z wykorzystaniem systemu elektronicznego za pośrednictwem strony: https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/bydgoszcz.
Rejestracja w systemie wniosków o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej potrwa od 18 marca do 4 kwietnia.
Szacuje się, że w przedszkolach publicznych będzie około 250 wolnych miejsc
Wcześniej rodzice dzieci uczęszczających już do przedszkola publicznego w Bydgoszczy mają czas na złożenie deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego na kolejny rok szkolny. Muszą to zrobić terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia rekrutacji. Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym w harmonogramie terminie oznacza, bowiem rezygnację z miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym, do którego dziecko obecnie uczęszcza.
W rekrutacji do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025 biorą udział dzieci zamieszkałe w Bydgoszczy (urodzone w latach 2021-2018). Ogłoszenie list zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych nastąpi 16 kwietnia. Potem do 19 kwietnia będzie czas na potwierdzenie woli. Listy przyjętych i nieprzyjętych znane będą 23 kwietnia. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 3 czerwca br.
- Publiczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych prowadzone przez Miasto Bydgoszcz dysponują wolnymi miejscami. Według szacunkowych danych to około 250 wolnych miejsc - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
W przyszłym roku szkolnym liczba wolnych miejsc w placówkach publicznych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz może być większa z uwagi na zmniejszającą się liczbę dzieci w wieku przedszkolnym zameldowanych na terenie Bydgoszczy.
- Z danych wynika, że w roku szkolnym 2024/2025 dzieci w wieku przedszkolnym zameldowanych na terenie Bydgoszczy jest o 800 mniej w stosunku do bieżącego roku szkolnego - mówi Marta Stachowiak.
Wskazać można maksymalnie trzy przedszkola z określeniem placówki I wyboru
We wniosku rodzice/prawni opiekunowie mogą wybrać maksymalnie 3 przedszkola /oddziały przedszkolne z określeniem kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Przedszkole/szkoła wskazana na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie nazywana będzie przedszkolem/szkołą pierwszego wyboru.
Po zalogowaniu się w systemie należy wypełnić wniosek, a następnie wydrukować go, podpisać i dostarczyć do przedszkola/oddziału przedszkolnego znajdującego się na pierwszym miejscu na liście preferencji.
- Podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym - czytamy na stronie bydgoskiego ratusza.
Dziecko, które nie dostanie się do żadnej z wybranej placówki, może ubiegać się ponownie o przyjęcie do innej placówki dopiero w naborze uzupełniającym, jeżeli przedszkole/oddział przedszkolny będzie nadal dysponowało wolnymi miejscami.
W postępowaniu rekrutacyjnym obowiązują kryteria, którym nadano wartość punktową. Na I etapie postępowania rekrutacyjnego pod uwagę branych jest 7 tzw. kryteriów ustawowych (mają jednakową wartość). To np. wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, samotne wychowywanie dziecka w rodzinie. Na II etapie tzw. kryteria samorządowe (jest ich 6, każdemu z nich określona jest liczba punktów).
Warto wiedzieć, że rodzice/prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych poza Bydgoszczą mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka po zakończeniu postępowania uzupełniającego, jeżeli przedszkole/szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami.
