https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na szlaku 8. kropli nadziei mieszkańcy pow. bydgoskiego oddali już około 1700 litrów krwi

Maja Stankiewicz
Jubileuszową 130 akcję zorganizowano jesienią w Solcu Kujawskim. Partnerami Andrzeja Kubiaka (pierwszy z lewej) byli soleccy motocykliści
Jubileuszową 130 akcję zorganizowano jesienią w Solcu Kujawskim. Partnerami Andrzeja Kubiaka (pierwszy z lewej) byli soleccy motocykliści Fot. Archiwum Andrzeja Kubiaka
To inicjatywa Andrzeja Kubiaka. Pierwszą zbiórkę krwi zorganizował on w marcu 2011 r. w Nowej Wsi Wielkiej i na niej nie poprzestał. W październiku w Białych Błotach była 131.

- Krew jest potrzebna każdego dnia. Codziennie słyszymy komunikaty, że ktoś jej potrzebuje bo uległ wypadkowi, bo leży w szpitalu i czeka na operację. To mnie skłoniło by wyjść z taką inicjatywą – wspomina Andrzej Kubiak, mieszkaniec podbydgoskiej Brzozy. - Cieszę się, że dzięki tym zbiórkom ktoś czuje się lepiej.

Swoją akcję pomysłodawca nazwał „Szlakiem ośmiu kropli nadziei”. Dlaczego tak? - Bo osiem gmin liczy powiat bydgoski. Jest w tej nazwie również nawiązanie do honorowego krwiodawstwa – wyjaśnia.

Pan Andrzej był wtedy radnym powiatu. W marcu 2011 r. na sesji wystąpił z apelem do mieszkańców, by uczestniczyli w akcjach honorowego krwiodawstwa. Zapowiedział, że co najmniej raz w roku krwiobus będzie odwiedzał każdą gminę powiatu bydgoskiego. Nie spodziewał się, że inicjatywa przetrwa tak długo.

Krwiobus w każdej gminie powiatu bydgoskiego

- Pierwsza akcja była spontaniczna. Jak wyszła, zacząłem planować następną. Później mnie to wciągnęło, bo jak pomagamy innym to mamy ogromną satysfakcję – opowiada Andrzej Kubiak.

To Cię może również zainteresować

Średnio w roku mieszkaniec Brzozy organizuje w powiecie bydgoskim 10 akcji honorowego oddawania krwi. Choć były lata gdy było ich nawet 14. Niektóre dedykowane są konkretnym osobom. - Zawsze jest wtedy większa mobilizacja – słyszymy. Były więc akcje dla Kubusia z gminy Sicienko, Darii z Koronowa, dla Mikołaja w Łochowie.

- Zawsze staram się, by nie tylko stał ambulans, ale żeby przy okazji zbiórki krwi coś jeszcze się działo, ale jednocześnie żeby nie było bardzo piknikowo. Zapraszam PCK, Caritas. Bardzo pomaga WOPR i strażacy. Odbywają się pokazy sprzętu i udzielania pierwszej pomocy. Często włączają się też w te akcje koła gospodyń wiejskich, jak ostatnio w Kruszynie - informuje Kubiak.

Chwali też współpracę z proboszczami w Nowej Wsi Wielkiej, Brzozie, Dobrczu, Kruszynie, a także w innych miejscowościach. W Żołędowie proboszczem jest jego brat Jarosław Kubiak. Często księża zapowiadają akcje z ambony i zachęcają wiernych do udziału w zbiórce.

16 miejscowości na szlaku

W ciągu minionych lat krwiobus zawitał do 16 miejscowości pow. bydgoskiego. W niektórych wsiach był wielokrotnie. Każdy przyjazd jest odnotowywany. Wiadomo ile osób się zgłosiło i ile zebrano krwi. Liczby robią wrażenie.

Od 2011 r. blisko 4 tys. osób oddało około 1700 litów krwi. Zdecydowanym liderem jest gmina Nowa Wieś Wielka, której mieszkańcy oddali już 376 litrów krwi. Ale inne gminy też bardzo się angażują. 239 litrów oddanej krwi mają na swoim koncie mieszkańcy Koronowa. Blisko 200 litrów zebrano w Sicienku i Dobrczu. Mieszkańcy gminy Osielsko oddali dotąd 185 litrów krwi, Dąbrowy Chełmińskiej 173, Białych Błot 165, Solca Kujawskiego ponad 160 litrów.

131. przystanek na szlaku był w październiku w Białych Błotach. 30 dawców oddało łącznie 13,5 litra krwi. - Wykonaliście gest na wagę życia. Okazaliście wielkie serce znajdując czas i uczestnicząc w kolejnej akcji „szlakiem nadziei” – dziękował im organizator.

Inicjatywa ma już swoich wiernych fanów. Andrzej Kubiak ufundował dla nich specjalne „Statuetki Szlaku Nadziei” jako wyraz podziękowania i wdzięczności. Niedawno taką statuetkę otrzymał m. in. Adam Bocheński, strażak z Brzozy, który uczestniczy w akcjach od 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelnik
. Szanowna Pani redaktor krew jest potrzebna, ale nie zawsze musi tak być . Choroba to jedna z przyczyn gdzie zbiórka krwi jest całkowicie zasadna . Natomiast czy musimy zgadzać się z absurdem gdzie znów krew będzie potrzebna ?. Drodzy czytelnicy przyjechałem do Koronowa nigdy nie jeżdżę na pamięć dlatego zmiana oznakowania to dla mnie nie problem . Koronowo a właściwie władze koronowa dysponują 21 radnymi jednych z nich jest kierownik ZGKiM dzierżawca dróg gminnych . A Pan prezes ZGKiM odpowiada za całość . Wyobraźmy sobie że pan kierownik zmienił organizacje ruchu drogowego wbijając znak pionowy koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu ( ul. Targowa ) to drga która łączy się z ulicą Zbożową i tak było przez ponad trzy tygodnie i nikt nie zwrócił uwagi że jadąc ul. Zbożową żaden znak drogowy nie informuje o tym że mamy pierwszeństwo ?, i tak decyzją UM i kierownika ZGKiM od dróg gminnych, który jest radnym stworzono skrzyżowanie gdzie każda ze stron hamowała bo jak już wspomniałem jedna złych Ulic posiadała od niedawna znak koniec pierwszeństwa przejazdu a druga ulica Zbożowa nie była w tym miejscu oznakowana że ma pierwszeństwo przejazdu dodać należy że skrzyżowanie które nie posiada znaków oznacza że pojazdy z prawej strony maja pierwszeństwo problem w tym że Targowa była z prawej strony ale tam właśnie decyzją zarządcy dróg postawiono znak który wskazuje na koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu ? Zapominając poinformować tych którzy w myśl przepisów ruch drogowego powinni przepuścić pojazdy po prawej stronie kiedy nie ma znaków lub poinformować że to właśnie oni mają pierwszeństwo czego nie uczyniono od ponad trzech tygodni ?. Radny to osoba która radzi doradza i uchwała , UM to urząd który wykonuje uchwały uchwalone przez radnych strona wykonawcza to zarząd dróg pan radny kierownik pracownik ZGKiM . Nad którym kontrole ma Pan Prezes , który przedstawił się radnym na jednej z Sesji Rady Miasta nie tak dawno . Czy takie oznakowanie dróg gdzie obie strony prawnie patrząc na Kodeks Ruchu Drogowego nie mają pierwszeństwa może mieć miejsce - prawnie nie ale w Koronowie wszystko jak widać jest możliwe zarządca dróg , jako radny uchwała w UM Koronowo uchwała i jest stroną wykonawczą a jak uchwała i jak wykonuje swoje obowiązki Państwu już opisałem . Krew mnie zalewa że moja żona płaci podatki na jego pensje i diety z tytułu radnego .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski