W środę Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 mln euro pięciu państwom członkowskim Unii Europejskiej: Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom, które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców. Od początku wojny (24 lutego) funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,464 mln osób.
W rozmowie z polskatimes.pl Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu poselskiego Lewicy powiedział, że jest rozczarowany ilością pieniędzy, które Unia Europejska w pierwszym pakiecie proponuje Polsce za to, jak otworzyła serca dla uchodźców z Ukrainy. – Te 248 mln euro to kropla w morzu potrzeb – dodał.
Krzysztof Gawkowski przypomniał, że Lewica proponowała, aby Komisja Europejska przyznała po 500 euro na uchodźcę, co daje 12 mld euro miesięcznie. – 248 mln euro to jest mniej więcej taka skala, jakiej sama Polska potrzebuje. Mam więc nadzieję, że w Unii Europejskiej przyjdzie też niedługo rozsądek. W pierwszej puli jest 50 mln euro, ale w kolejnych turach będzie tyle, że rzeczywiście będzie można powiedzieć, że Unia Europejska o wsparciu, jakie Polska uchodźcom z Ukrainy udzieliła, nie zapomniała – powiedział poseł Lewicy.
Podczas kryzysu migracyjnego w 2016 roku powstał fundusz uchodźczy dla Turcji, którego pierwsza – licząca 3 mld euro – tura składała się z połowie z pieniędzy z budżetu UE, a w połowie z dodatkowych, doraźnych składek krajów UE. W dwóch transzach Turcja otrzymała 6 mld euro w ramach unijnego Instrumentu Pomocy dla Uchodźców w Turcji.
Na ten fakt zwrócił uwagę Krzysztof Gawkowski. – Warto w kontekście pieniędzy dla państw pomagającym uchodźcom pamiętać o Turcji, która w kryzysie uchodźczym od Unii Europejskiej dostała kilka miliardów euro. Te kilka miliardów euro było dla jednego państwa, a więc dzisiaj ten wskaźnik powinien być pomnożony tak, żeby Polska dostawała 1 mld euro miesięcznie, co daje 12 mld rocznie – dodał.
W komunikacie Komisja Europejska poinformowała, że „decyzja jest następstwem globalnego wydarzenia z 9 kwietnia »Stand Up for Ukraine«, podczas którego Komisja zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich”.
„Państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc, taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE” – dodano w oświadczeniu.
