Zobacz wideo: Brak ruchu powoduje cięższy przebieg koronawirusa.
Do 21 maja trwa głosowanie, w którym mieszkańcy wskazują kolejność realizacji zadań finansowanych z budżetu miasta w kolejnych latach. Wśród 15 propozycji znalazła się budowa krytego basenu rehabilitacyjnego na Szwederowie. Obiekt miałby powstać przy Zespole Szkół nr 30 Specjalnych przy ul. Jesionowej.
Polecamy
Bogusław Aleksander Deja: "Taki basen po prostu im się należy"
Szkoła już od 6 lat podejmuje starania o wybudowanie basenu, który dałby większe możliwości rehabilitacji uczniów z z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi pod postacią niepełnosprawności intelektualnej i niepełnosprawnościami narządu ruchu, słuchu, wzroku bądź autyzmu.
O potrzebie wybudowania tego basenu pisaliśmy m.in. w październiku 2017 roku. - Dzieci uczęszczające do tej szkoły są pokrzywdzone przez los, ale mają w sobie dużo serca i miłości. Taki basen po prostu im się należy - mówił wówczas Bogusław Aleksander Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo.
Przeczytaj też: Na Szwederowie marzą o basenie, który leczy
Z basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej 3A korzystaliby jednak nie tylko uczniowie ZS nr 30, ale także dzieci i młodzież ze wszystkich innych placówek specjalnych i integracyjnych w Bydgoszczy. Po godzinach zamknięcia szkoły, basen byłby też dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta: osób dorosłych wymagających rehabilitacji, seniorów, osób czasowo niepełnosprawnych.
- Ten pierwszy w naszym mieście basen rehabilitacyjny miałby być wyjściem naprzeciw potrzebom osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i dawać im szansę lepszego, pełniejszego rozwoju - mówiła Ilona Zygadło, dyrektor Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych podczas potkania konsultacyjnego online, na którym przedstawiono szczegóły inwestycji.
Projekt basenu rehabilitacyjnego przy ZS nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy
Miasto ma gotowy projekt budowlany i złożyło wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Obiekt ma powstać w części działki, gdzie dziś jest parking, obok sali gimnastycznej. Plan zakłada budowę dwukondygnacyjnego basenu, łącznika ze szkołą, dostosowanie budynku szkoły i zagospodarowanie terenu. Basen byłby wyposażony w:
- prostokątną nieckę z podnoszonym dnem na całej powierzchni, połączoną z niecką przeciwprądu z funkcją masażu;
- nieckę okrągłą, wyposażoną w kolorowe oświetlenie, gejzery, kurtyny, bicze wodne;
- pomieszczenie do terapii flotacyjnej z niecką z oświetleniem do koloroterapii i nagłośnieniem do dźwiękoterapii;
- urządzenia do terapii rowerowej w wodzie;
- wirówki do narządów ruchu;
- saunę na podczerwień.
- Basen nie będzie przeznaczony tylko dla osób z niepełnosprawnością ruchową, bo zajęcia w wodzie są antidotum na różnego rodzaju schorzenia - przekonuje dyrektor Ilona Zygadło.
Zajęcia w wodzie mają służyć: poprawie kondycji mięśniowo-nerwowej, obniżeniu napięcia mięśniowego; zmniejszeniu dolegliwości bólowych, poprawie ogólnej wydolności organizmu, usprawnieniu ruchowemu, uspołecznieniu i usamodzielnieniu, niwelowaniu negatywnych emocji, poprawie orientacji przestrzennej, a także przyswajaniu nowych ruchów i czynności organizacyjno-porządkowych.
Listę wszystkich 15 inwestycji, na które mieszkańcy głosują można znaleźć na www.bydgoszcz.pl/wybieraMY. Każda głosująca osoba może wybrać maksymalnie 3 zadania, które uzna za priorytetowe.
