Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Rewitalizacja bulwarów nad Brdą oraz rewitalizacja terenów nad Kanałem Bydgoskim poddane pod głosowanie mieszkańców

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Urząd Miasta Bydgoszczy tłumaczy, że przedstawione na liście zadania, jeszcze w 2018 roku były możliwe do realizacji w najbliższych latach. Przez zmiany w prawie krajowym oraz pandemię możliwości finansowe miasta znacznie się zmniejszyły. W 2020 roku miasto miało na inwestycje o 80 mln zł mniej niż rok wcześniej. Mniej pieniędzy w budżecie wymusiło ustalenie kolejności realizowania tych zadań.
Urząd Miasta Bydgoszczy tłumaczy, że przedstawione na liście zadania, jeszcze w 2018 roku były możliwe do realizacji w najbliższych latach. Przez zmiany w prawie krajowym oraz pandemię możliwości finansowe miasta znacznie się zmniejszyły. W 2020 roku miasto miało na inwestycje o 80 mln zł mniej niż rok wcześniej. Mniej pieniędzy w budżecie wymusiło ustalenie kolejności realizowania tych zadań. Materiały Urzędu Miasta Bydgoszczy
Do 21 maja 2021 roku trwa głosowanie, w którym bydgoszczanie wskazują kolejność realizacji zadań finansowanych z budżetu miasta w kolejnych latach. Wśród 15 propozycji jest dalsza rewitalizacja bulwarów nad Brdą oraz rewitalizacja terenów nad Kanałem Bydgoskim.

Zobacz wideo: Rowery cargo bezpłatnie wypożyczysz w Bydgoszczy

O rewitalizacji bulwarów nad Brdą oraz terenów nad Kanałem Bydgoskim rozmawiano we wtorek 20 kwietnia na Facebooku Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego.

W ramach tego zadania planowane jest zagospodarowanie na cele rekreacji i wypoczynku kolejnych odcinków parku nad Starym Kanałem Bydgoskim oraz pasów zieleni przy nowej części kanału. Kompleksowa rewitalizacja parku sięgającego ul. Plażowej na Miedzyniu i ul. Mińskiej na Flisach zakłada m.in. przebudowę traktów spacerowych, budowę ścieżek rowerowych, trasy maratońskiej, nowego oświetlenia, pomostów, tarasów widokowych, podział parku na strefy z różnymi funkcjami, doposażenia w elementy małej architektury, miejsca rekreacji, tablice dydaktyczno-informacyjne i umocnienie nabrzeży.

- Kanał Bydgoski to najstarszy funkcjonujący Kanał w Polsce, jest wpisany do kujawsko-pomorskiego rejestru zabytków. Ten obszar to 47 hektarów pięknej przyrody, ciszy i spokoju w centrum miasta, a także zabytkowe śluzy, jedynie takie w tej części Europy - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Tomasz Izajasz widzi w Kanale olbrzymi potencjał turystyczny i w przyszłości możliwość podróżowania drogą wodną właśnie przez Kanał Bydgoski na zachód Europy. Zwraca też uwagę na ważny aspekt ekologiczny tego miejsca, jako ostoi dla wielu gatunków zwierząt.

Lista wszystkich 15 inwestycji, na które można głosować znajduje się w poniższej galerii:

Rewitalizacja nabrzeży Brdy.

Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska zachęca z kolei do głosowania na rewitalizację nabrzeża Brdy i budowę wzdłuż rzeki ciągów pieszych i rowerowych. Według wizji szefowej MPU, rzeka i zbudowane nad nią tereny rekreacyjne powinna połączyć dwa punkty Bydgoszczy odnawiane w ostatnich latach oraz obecnie: Stare Miasto i Stary Fordon. Anna Rembowicz-Dziekciowska zwraca między innymi uwagę na konieczność remontu terenów nadrzecznych na Bartodziejach, Wyżynach i Kapuściskach. - Dwa brzegi rzeki na tych osiedlach warto byłoby połączyć i utworzyć wspólną strefę rekereacyjną dla mieszkańców - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska.

W ramach rewitalizacji bulwarów obecnie trwają przygotowania do przetargu na prace budowlane dla odcinka od mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej. Miasto dysponuje również wstępną dokumentacją niezbędną do przebudowy kolejnych odcinków bulwarów. Powstały koncepcje niezbędne do zlecenia prac na prawym brzegu rzeki pomiędzy ul. Uroczą i dworcem PKS oraz od dworca PKS do mostu Pomorskiego. Poza tym możliwe jest wytyczenie spacerowego bulwaru na Okolu wzdłuż lewego brzegu Brdy od mostów kolejowych do WSG. Przygotowane wcześniej dokumentacje zakładają kompleksową przebudowę nabrzeży: ich umocnienie, zabezpieczenie, oświetlenie, monitoring, elementy małej architektury i nasadzenia. Tam gdzie to możliwe planowane jest rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego. Docelowo miasto chciałoby zagospodarować teren po obu brzegach Brdy również na dalszych odcinkach w stronę Brdyujścia.

Jak dobrze znasz bydgoskie osiedla? Wiesz, w jakiej dzielnicy leżą te ulice? [QUIZ]

Dyrektor MPU przypomina też dotychczasowe sukcesy Bydgoszczy na polu odnawiania terenów nad Brdą. - Projekty z roku 1998 i 2000 polegające na przywróceniu Brdy mieszkańcom otrzymały nagrody i wyróżnienia Związku Miast Polskich - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Konsultacje społeczne trwają do 21 maja 2021 roku. Są skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Opinie można wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wybieraMY. Spośród 15 propozycji możemy wybrać maksymalnie 3 inwestycje. Wypełnioną kartę konsultacyjną można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo