Zobacz wideo: Bez maseczek na świeżym powietrzu? Są nowe informacje.
Wykonawcą wszystkich inwestycji była firma Yardo Blue Łukasz Okruciński.
Zobacz też
Każdy z trzech obiektów ma około 12 metrów długości i niemal 4 metry wysokości. Konstrukcja tężni jest wykonana z drewna sosnowego. Zasada działania tężni polega na tym, że ociekająca po gałązkach tarniny solanka rozbija się o poszczególne gałązki, dzięki czemu częściowo wyparowuje, nasycając powietrze solnym aerozolem. Wiązki śliwy zebrane w okresie jesienno-zimowym stykają się z sobą, co powoduje, że gałązki się odwijają, tworząc wolną przestrzeń. To właśnie umożliwia rozpylanie w powietrzu zbawiennego dla zdrowia aerozolu. Solanka w tężni ma stężenie od 4 do 10 procent.
Tężnie Na Osowej Górze, w Fordonie i na Wyżynach
Rada Osiedla Osowa Góra poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych, że odbył się już odbiór techniczny i przekazano do użytku tężnię przy ulicy Wielorybiej.
Z kolei na prowadzonym przez mieszkańców facebookowym fanpage'u "Fordon na co dzień" zamieszczono post z informacją, że nastąpił już odbiór techniczny tężni przy ul. Hallera. "Fordon na co dzień", powołując się na informacje ze strony mariampol.pl podał, że tężnia "ma działać przez 12 godzin dziennie, od 9.00 do 21.00, lecz możliwe, że będzie funkcjonować przez 10 godzin", a maksymalne stężenie soli ma wynosić 6-7 procent.
Tak wygląda tężnia w Fordonie - przejdź do galerii i zobacz zdjęcia
O uruchomienie tężni zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.
- W tej chwili działa mini tężnia na Osowej Górze, pozostałe dwie - w Fordonie i na Wyżynach zostaną uruchomione „na dniach” - odpowiedziała Marta Stachowiak, rzecznik Prezydenta Bydgoszczy.
Zobacz post o tężni ma Osowej Górze
Zobacz post o tężni w Fordonie
