https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Mundur szypra i woń portowych lin

Sitarek Michał
Przy III LO powstaje Muzeum Kanału Bydgoskiego. W wyremontowanym budynku gospodarczym znajdzie się miejsce na galerie zdjęć i pamiątek po starych barkach.

Przy III LO powstaje Muzeum Kanału Bydgoskiego. W wyremontowanym budynku gospodarczym znajdzie się miejsce na galerie zdjęć i pamiątek po starych barkach.

<!** Image 2 align=right alt="Image 30906" sub="Siedzibę muzeum (na zdjęciu zasłania ją bujna zieleń) od Kanału Bydgoskiego dzielić będzie kilkadziesiąt metrów">- Idea narodziła się podczas zeszłorocznego spotkania w III Liceum Ogólnokształcącym. Chcemy historią tego obiektu zainteresować przede wszystkim młodzież - wyjaśnia komandor Fundacji Stary Kanał Bydgoski, Andrzej Tomczyk.

- Teraz trwa remont byłego budynku gospodarczego szkoły, w którym znajdzie się izba pamięci. Jest on możliwy dzięki wsparciu naszego jedynego sponsora, Krzysztofa Wiśniewskiego. Tylko on odpowiedział na nasz apel. Przy pomocy inauguracyjnego wernisażu pomaga nam natomiast ratuszowy wydział kultury i promocji. Muzeum nie będzie duże. Cały budynek ma powierzchnię prawie 90 metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim jednak miejsce na kilka ciekawych eksponatów, takich jak mundur szypra, koło sterowe barki czy dokumenty statków żeglugi śródlądowej. Nie zabraknie zdjęć i map. Zamierzamy odwiedzającym pokazywać również krótki film o Kanale Bydgoskim lub prezentację multimedialną - wyjaśnia nauczyciel historii w III LO, Sebastian Malinowski.

<!** reklama left>Swoje zbiory udostępni także Archiwum Państwowe w Bydgoszczy. Muzeum otrzyma reprodukcje najbardziej wartościowych dokumentów związanych z kanałem. Archiwum czuwać będzie także nad częścią merytoryczną wystawy. - To nie ma być większa gazetka szkolna. Stąd wystrój będzie obejmował takie eksponaty jak cumy i kotwice. Chcemy, aby unosił się w nim zapach portowych lin i smarów. Z imprezami będziemy wychodzić także na zewnątrz. Jesienią przymierzamy się do zorganizowania pleneru fotograficzno-malarskiego dla młodzieży oraz konkursu wiedzy o historii bydgoskiego węzła wodnego - dodaje Sebastian Malinowski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, izba pamięci ruszy w połowie września. Poprzedzi je sympozjum na temat historii bydgoskiego węzła wodnego. Na razie organizatorzy czekają na kolejne eksponaty od bydgoszczan.

- Apelujemy do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy i okolic, aby przekazywali lub oddawali nam w depozyt pamiątki związane z kanałem. Marynarska czapka, dokumenty lub rodzinne fotografie nad śluzami. Czekamy na każdy ślad i zaopiekujemy się każdym detalem - zapewnia Andrzej Tomczyk.

Można je przekazać w siedzibie Fundacji Kanału Bydgoskiego przy ul. Bronikowskiego 31 lub skontaktować się z Andrzejem Tomczykiem tel. 509-525-925.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski