[break]
Ród, z którego pochodzi charyzmatyczny Lakatos, zapoczątkował Janos Bihari, zwany “cygańskim Paganinim”. Cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów, w 1814 roku grał na Kongresie Wiedeńskim. Jego sztuką zachwycali się Beethoven i Liszt.
Roby w wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował w najsłynniejszych salach świata i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łącząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów.
Roby Lakatos to nie tylko instrumentalista, ale również kompozytor i aranżer. Mówi się o nim cygański skrzypek, “diabelski skrzypek”, wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, mistrz XIX-wiecznej muzyki - i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone.
W Bydgoszczy, Roby’emu Lakatosowi, prócz bydgoskich kameralistów (Capelli Bydgostiensis pod kierunkiem Jose Maria Florencio) będą towarzyszyć znakomici polscy instrumentaliści: Dominik Wania, Sebastian Frankiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Klima, Szymon Klima.