Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi pianiści z całego świata zmierzą się z trudnymi dziełami i wielkimi emocjami

Justyna Tota
Justyna Tota
Jubileuszowy X Międzynarodowy Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w 2014 roku wygrał  Szymon Nehring
Jubileuszowy X Międzynarodowy Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w 2014 roku wygrał Szymon Nehring Bartek Syta /Polska Press
W przyszły czwartek rozpoczną się przesłuchania XI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Z blisko 40 zgłoszeń wybrano 16 artystów, wśród których są bydgoszczanie! Już dziś o idei konkursu i laureatach - na Forum Młodych w Domu Polskim. Zapowiedzi prestiżowego konkursu pianistycznego można też posłuchać w komunikacji miejskiej, do której można wsiąść na Przystankach Rubinsteina.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” jest już marką rozpoznawalną na całym świecie, o czym najlepiej świadczy fakt, że do konkursu zgłaszają się talenty pianistyczne z różnych stron świata. Do tegorocznej edycji konkursu jurorzy (stawiający zawsze na jakość a nie ilość) z blisko 40 zgłoszeń zakwalifikowali 16 młodych (do 21 lat) artystów z: Chin, Japonii, Serbii, Ukrainy, Rosji i oczywiście Polski. Przed nimi wyzwanie.

- Konkurs „Arthur Rubinstein in memoriam” jest szalenie trudny dla młodych pianistów. Program, jaki muszą przygotować, równa się wielu innym konkursom w Polsce i na świecie. Trudnością jest m.in. to, że podczas II etapu uczestnicy muszą wykonać 45-minutowy recital, obejmujący utwory Karola Szymanowskiego, które wymagają niesamowitej dojrzałości artystycznej, wyobraźni dźwiękowej - przyznaje Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, organizatora konkursu.

Konkurs „Arthur Rubinstein in memoriam” jest szalenie trudny dla młodych pianistów, gdyż muszą przygotować repertuar, wymagający od nich niesamowitej dojrzałości artystycznej i wyobraźni dźwiękowej. Konkursu ten ma jednak za zadanie nie tylko nagradzać, ale także przekazywać młodym adeptom sztuki szerokie spectrum bycia artystą.
Ewa Stąporek-Pospiech,
dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, organizatora konkursu

Ambicji, aby jak najlepiej podołać wyzwaniu, uczestnikom nie brak. - W tym roku, po dłuższej przerwie, pojawi się Symfonia Koncertująca Karola Szymanowskiego - utwór, który nawet dojrzali pianiści bardzo rzadko grają, tymczasem podczas II etapu chce go wykonać jeden reprezentantów Polski - zdradza dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech.

Być może to zapowiedź kolejnego wielkiego talentu, jaki zostanie odkryty na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, w którego historii najwyższe lokaty zdobywali późniejsi finaliści Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, jak Rafał Blechacz, Julia Avdeeva czy Szymon Nehring, który w tym roku jako pierwszy Polak zwyciężył XV Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs w Tel-Avivie.

Bydgoska publiczność z pewnością będzie trzymać kciuki w szczególności za trzech uczestników konkursu, którzy kształcą się w naszym mieście. Cheng Shengye (Chiny) od trzech lat jest uczniem Klasy Talentów z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Natomiast Adam Kałduński oraz Marcin Wieczorek są bydgoszczanami kształcącymi się u najlepszych profesorów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Także wśród zacnego grona jury, któremu przewodniczy prof. Ewa Osińska (Francja), są dwie laureatki pierwszych konkursów „Arthur Rubinstein in memoriam”, dziś wybitne pianistki: Valentina Igoshina (Rosja/Paryż) i Beata Bilińska. W jury zasiada też Ian Hobson (USA) i dyrektor artystyczny Jan Popis (Polska).

W tym roku w jury zabraknie maestro śp. Jerzego Godziszewskiego. Jego postać, a także idea i laureaci „Arthur Rubinstein in memoriam” zostaną przypomniane młodzieży ze szkół muzycznych (nie tylko z regionu) dziś podczas Forum Młodych Na Start w Domu Polskim, które jest jednym z wydarzeń towarzyszących 11. edycji konkursu.

W kolejnych dniach autorytety jak prof. Natalia Gridneva z Kijewa i prof. Jerzy Marchwiński z Warszawy poprowadzą mistrzowskie kursy.

- Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” ma za zadanie nie tylko nagradzać, ale także przekazywać młodym adeptom sztuki szerokie spectrum bycia artystą - podkreśla dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech, zapraszając na przesłuchania i koncerty.

Warto wiedzieć
Przystanki Rubinsteina. Muzyczne zapowiedzi XI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” są do posłuchania w komunikacji miejskiej, do której można wsiąść z Przystanków Rubinsteina u zbiegu ulic Gdańskiej i Cieszkowskiego.

Uczestnicy konkursu Arthur Rubinstein in memoriam 2017
1. CHENG SHENGYE Chiny
2. CHONG WANG Chiny
3. GOŹDZIEWSKI ADAM MIKOŁAJ Polska
4. GOŹDZIKOWSKI RADOSŁAW Polska
5. KAŁDUŃSKI ADAM Polska
6. KAMEI AYANO Japonia
7. KIERC ROZALIA Polska
8. KOSANOVIĆ JOVANA Serbia
9. LEWANDOWSKI MIŁOSZ Polska
10. ŁOZOWSKA JULIA Polska
11. MALYNOVSKA OLENA Ukraina
12. MARUT TOMASZ CZESŁAW Polska
13. MUN ARSENII Rosja
14. OVCHARENKO ILLIA Ukraina
15. WIECZOREK MARCIN Polska
16. ZALESKA NATALIA Polska

26-30.10. Arthur Rubinstein in memoriam 2017: przesłuchania I i II etap (26. i 27. X) w godz. 10-14 oraz 16-20 w sali koncertowej Akademii Muzycznej (ul. Gdańska 20); koncerty finałowe (28. i 29. X) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FP o godz. 18 oraz koncert laureatów (30. X) o godz. 18 w Filharmonii Pomorskiej (ul. A. Szwalbego 6).

Informacje i transmisje: na stronie www.szkolamuzyczna.bydgoszcz.pl, gdzie planowane także transmisje koncertów finałowych oraz laureatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!