Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodość, muzyka, radość - przed nami 42. Bydgoskie Impresje Muzyczne!

Justyna Tota
Justyna Tota
W poniedziałek (24 czerwca) o godz. 19.30 uczestnicy 42. BIM-u wyruszą ulicami centrum  do amfiteatru Opery Nova, gdzie o 20.00 o rozpocznie się koncert na inaugurację festiwalu, a włodarz Bydgoszczy przekaże młodym klucze do bram miasta
W poniedziałek (24 czerwca) o godz. 19.30 uczestnicy 42. BIM-u wyruszą ulicami centrum do amfiteatru Opery Nova, gdzie o 20.00 o rozpocznie się koncert na inaugurację festiwalu, a włodarz Bydgoszczy przekaże młodym klucze do bram miasta Archiwum Arkadiusz Wojtasiewicz
Od poniedziałku (24 czerwca) rekordowa liczba muzykującej i tańczącej na 42. BIM-e młodzieży z 13 krajów wypełni ulicę Mostową, plac Teatralny, Akademię Muzyczną i klub Eljazz. Wszystkie koncerty są bezpłatne. W piątek (28 czerwca) na finał widowiskowa gala na scenie opery. Uwaga, wejściówki na galę będą do odbioru w środę (26 czerwca) od godz. 8.00 w Gimnazjum nr 27 (ul. Kruszwicka 2).

- W tym roku po raz pierwszy w historii BIM-u gościmy reprezentantów z Holandii - mówi „Expressowi” z satysfakcją Beata Przybojewska, której tym samym jako koordynatorce festiwalu udało się poszerzyć międzynarodowe grono z dotychczasowych 40 do 41 krajów, zapisujących się jako uczestnicy BIM-u, organizowanego od 42 lat przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy.

- Tegoroczny BIM jest rekordowo liczny! Do Bydgoszczy przybędzie blisko 850 gości z 13 krajów świata, to grono uzupełnią także nasze zespoły pałacowe. Będzie zatem naprawdę radośnie z całym bogactwem różnorodnych klimatów muzycznych – zapowiada koordynatorka festiwalu.

W poniedziałek (24.06.) o 19.30 spod siedziby Pałacu Młodzieży (przy ul. Jagiellońskiej 27) ulicą Mostową, kierując się do amfiteatru przy Operze Nova, przejdzie korowód muzykujących dzieci i młodzieży z Białorusi, Chin, Czech, Gruzji, Holandii, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. W tym gronie będą zespoły, które do Bydgoszczy przyjadą po raz pierwszy, jak i te, które chętnie wracają, jak chociażby białoruska orkiestra „Kropelki”, zespół folklorystyczny HERETI z Gruzji, który 10 lat temu (oczywiście w innym składzie) podbił serca bydgoszczan czy orkiestra jazzowa S.T.O z Czech, która na czele z charyzmatycznym dyrygentem na zeszłorocznym plenerowym koncercie BIM-u zrobiła prawdziwą furorę!

Udział w festiwalu to dla zespołów z różnych stron świata nie tylko szansa zaprezentowania się i nawiązania nowych przyjaźni, to także prestiż uczestniczenia w wydarzeniu, które przez lata wypracowało swoją markę na niwie kulturalnej.

- Chór z Rumunii przyjeżdża do nas wraz z oficjalną delegacją władz Pitesti - partnerskiego miasta Bydgoszczy, z kolei wyjazdowi na BIM włoskiego zespołu patronują władze miasta Neapolu, które przekażą też list intencyjny - zdradza Beata Przybojewska.

- BIM jest jednym z niewielu festiwali w Europie, a może i na świecie, pod względem różnorodności kategorii muzycznych - w tym roku wystąpią orkiestry, chóry, zespoły folklorystyczne czy grające muzykę z pogranicza klasyki, jazzu i rocka. Jako jedni z niewielu promujemy też naszą rodzimą literaturę muzyczną, mając w konkursie wymóg wykonania polskiego utworu - podkreśla koordynatorka, która podpowiedziała nam, że np. orkiestra białoruskich instrumentów ludowych Kropelki zagra „Prząśniczkę” Moniuszki, big band z Holandii zaaranżuje preludium Chopina, zespół wokalny z Chin wykona pieśń „Kukułeczka”, Węgrzy „Stabat Mater” Gorczyckiego, Rosjanie - którzy przyjadą z ciekawym instrumentarium (m.in. perkusja, ksylofon, gitary) - piosenkę Zdzisławy Sośnickiej. Ponadto, nie brakuje akcentów bydgoskich: Włosi, którzy mają ambicję śpiewać po polsku, zdecydowali się na utwór „Trzymaj mocno” Pawbeats, a Rumunia sięga po kompozycje „Kyrie" Piotra Jańczaka z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Bardzo często te polskie utwory zagraniczne zespoły wprowadzają potem do swoich repertuarów. Zresztą, BIM jest jednym z niewielu festiwali, który ma też swój własny hymn napisany w 1981 roku przez śp. Wandę Chotomską i Włodzimierza Korcza. Ta piękna melodia jest rozpoznawalna przez wszystkich i oddaje kwintesencję naszej imprezy, którą stanowią: młodość, muzyka, radość.
Beata Przybojewska

Warto dodać, że w konkursie 42. BIM-u także nasz region ma silnych reprezentantów, którymi są: chór PRIMO Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy oraz cekcyńska orkiestra mandolinowa Campanella. Inna ciekawostka to taka, że wśród pozostały reprezentantów Polski jest m.in. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa (podobno zbieżność nazwisk Wielkopolanina, który był kierownikiem, solistą i instruktorem muzyki LZPiT, nie jest przypadkowa).

Koncerty, nie tylko konkursowe, będą się odbywać od wtorku (25.06.) do czwartku (27.06.):

  • w amfiteatrze przy Mostowej (od 13.00),
  • na placu Teatralnym (od 15.30),
  • w Akademii Muzycznej przy ul. Staszica 3 (od 9.30 w środę i czwartek)
  • w Eljazzie (ul. Kręta 3, środa o 20.00 i czwartek o 16.00)

Będą też specjalne koncerty – nowością jest wtorkowy (25 czerwca) o godz. 17.00 koncert w Akademii Muzycznej pt. „Muzyka naszych czasów” w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. - Ten występ zamyka ciekawy cykl, promujący współczesnych młodych twórców. Młodzież zagra i zaśpiewa utwory niemalże swoich rówieśników – wyjaśnia Dominika Kosińska, rzeczniczka prasowa Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

Z kolei w środę (26 czerwca) o 19.00 występ pałacowego Jazz Big Bandu’75 na pl. Teatralnym będzie przedsmakiem koncertu muzyki rozrywkowej o 20.00 w Eljazzie - tu wystąpią m.in. Włosi, którzy udowodnią, że nawet Pavarotti może brzmieć rockowo!

W czwartek w 15.30-18.00 na pl. Teatralnym interaktywny „BIM dzieciom”, który poprowadzą Dominika Kosińska wraz Dorotą Tomaszewską, a wystąpią: zespoły folklorystyczne z Gruzji i Łotwy, Zespół Pieśni i Tańca MAŁY ŚLĄSK oraz Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta FURIOSO.

„BIM dzieciom”, czyli interaktywna zabawa najmłodszych z muzycznymi gośćmi festiwalu - już w czwartek (27 czerwca) w godz. 15.30-18.00 na pl. Teatra
„BIM dzieciom”, czyli interaktywna zabawa najmłodszych z muzycznymi gośćmi festiwalu - już w czwartek (27 czerwca) w godz. 15.30-18.00 na pl. Teatralnym Archiwum Dariusz Bloch

- Podczas koncertu „BIM dzieciom” proponujemy najmłodszym interaktywną zabawę z naszymi muzycznymi gośćmi – mówi „Expressowi” Dominika Kosińska, która przyznaje, że koncert nie jest do końca wyreżyserowany, inwencja należy również do dzieci. - W pewnym monecie dzieci wchodzą na scenę i współtworzą międzynarodowy zespół, tak też było w zeszłym roku. Są wspólne pląsy, tańce. Celem tych koncertów jest to, by młody odbiorca zobaczył i poczuł muzykę wielu gatunków i kultur. Poprzez zabawę dzieciaki wczuwają się w rytm i oryginalność wykonania. Nikt inny w tak piękny i naturalny sposób nie może zarazić muzyką dzieci jak właśnie młodzi – podkreśla Dominika Kosińska, dodając, że „BIM dzieciom” pomaga także dorosłym pielęgnować w sobie dziecko. Tradycyjnie koncertowi towarzyszyć będą także animacje dla dzieci, jak np. malowanie buziek.

Tradycyjnie już BIM wychodzi z muzyką, śpiewem i tańcem także w region – podczas tegorocznej edycji wyjazdowy koncert tym razem w Tucholi 27 czerwca (w czwartek).

A w piątek (28 czerwca) na finał 42. BIM-u gala z udziałem wszystkich zespołów i widowiskiem niespodzianką. Najlepszym zespołom zostaną wręczone nagrody, dyplomy i statuetki przyznane przez jury konkursu. Jedna z nagród będzie także od „Expressu Bydgoskiego”. Uwaga, wejściówki na piątkową galę w Operze Nova będą do odbioru w środę od godz. 8.00 w Gimnazjum nr 27 (ul. Kruszwicka 2).

Szczegółowy plan 42. BIM-u na festiwalowej stronie TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera