Urząd Miasta Bydgoszczy na swoich oficjalnych stronach internetowych poinformował o tym, że zakończono prace nad społeczną strategią rewitalizacji Starego Fordonu.
Mieszkańcy mają głos
- Od kilku miesięcy przedstawiciele Fundacji dla UKW, miasta Bydgoszczy oraz Rady Osiedla Starego Fordonu badali potrzeby mieszkańców Starego Fordonu, ich oczekiwania i obawy związane z planowanymi zmianami - czytamy. - Mieszkańcy razem z urzędnikami pracowali w kilku grupach, gdzie szukali rozwiązań na ożywienie Starego Fordonu.
PRZECZYTAJ:To duży kawał tortu [DZIELNICOWYM OKIEM]
Dokument stanowi zestaw ponad 100 połączonych ze sobą działań, nie jest to lista zamknięta. Strategia po ewentualnych poprawkach będzie podstawą do przygotowywanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy Gminnego programu rewitalizacji.
- Dwa lata temu Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła nam koncepcję rewitalizacji Starego Fordonu - mówi Jarosław Kubiak, przewodniczący Rady Osiedla Stary Fordon. - W tym roku zobaczyliśmy pierwszą wersję projektu, który ograniczył się tylko do ulicy Bydgoskiej i nabrzeży Wisły. Niestety, nie było w nim fordońskiego Rynku.
Jarosław Kubiak podkreśla, że członkowie rady osiedla i Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu zgłosili swoje uwagi do projektu.
- Czekamy na efekty - dodaje przewodniczący rady. - Mam nadzieję, że przyznanie na rewitalizacje pieniądze szybko się nie rozejdą, bo już wydano 2 miliony złotych na remont ulic Piłsudskiego i Swobodnej. Nie jestem przeciwny tym remontom, ale chciałbym, by wykonywano je za inne pieniądze. Nie te zarezerwowana dla Starego Fordonu.
Zapytaliśmy Urząd Miasta o to, ile dokładnie pieniędzy przeznaczono na rewitalizację.
Plany do 2020 roku
- 50 milionów. Taka kwota jest zarezerwowana w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2016-2020. W budżecie miasta w bieżącym roku wydane może zostać 6 mln zł - tłumaczy Anna Strzelczyk-Frydrych z biura obsługi mediów UM. - Pod koniec czerwca planowane jest spotkanie, na którym zaprezentowany zostanie poprawiony projekt.
Wówczas też powinniśmy poznać harmonogram rewitalizacji.
Wstępne projekty
Przypomnijmy: propozycje mieszkańców ujęte w planach obejmują między innymi remonty elewacji kamienic, remonty budynków komunalnych oraz powołanie społecznych opiekunów zabytków, poprawę komunikacji oraz szereg działań aktywizujących te tereny pod kątem gospodarczym i społeczny.
Z programem tym w wersji papierowej można zapoznać się między innymi w Cafe Rynek - Rynek 6. Natomiast szczegóły strategii oraz zasady konsultacji społecznych można również znaleźć w wersji internetowej. Trzeba wejść na stronę http://stacja-konsultacja.pl/konsultacja/102/strategia-rewitalizacji-starego-fordonu.html.
Inne propozycje
Warto dodać, że trwają też prace nad projektami dotyczącymi części drogowej oraz terenów rekreacyjnych nad Wisłą. Gotowymi dokumentami wraz z zezwoleniem na realizację inwestycji drogowych ZDMiKP powinien dysponować już w połowie 2016 roku. Główne prace budowlane planowane są na lata 2016-2018. Miasto zamierza realizując ten projekt aplikować o unijne dofinansowanie. Przypominamy także, że wcześniej rozpoczęła się rewitalizacja ul. Wyzwolenia. Prace remontowe prowadzone przez ZDMiKP przebiegają etapami.