Na Bocianowie największe zmiany zachodzą w budynku nr 62 na końcu ulicy Tadeusza Kościuszki. Trzypiętrowy magazyn z lat 60. XX wieku przekształcany jest na lokale mieszkalne. Zrealizowano już szereg prac - przebudowano otwory okienne, klatki schodowe, wykonano konstrukcje balkonów, a docieplone ściany zyskują estetyczną elewację. W sumie powstaną w budynku 53 mieszkania. Wejście do nowego bloku będzie znajdować się od strony ulicy, wyodrębnione zostaną też miejsca postojowe. Deweloper planuje zakończenie inwestycji w przyszłym roku.

Kościuszki prawie jak nowa
Kontynuowane są także prace przy remoncie narożnej kamienicy u zbiegu Kościuszki i Chocimskiej. Trzykondygnacyjna kamienica wzniesiona została na planie litery „L” około 1900 r. Pełni funkcję mieszkalno-usługową. Na parterze, w ściętym narożniku, funkcjonuje sklep. Charakterystycznym elementem elewacji jest licowana cegła, która zdominowała górne partie budynku.
W ostatnich latach wzdłuż ulicy Kościuszki wyremontowane zostały kamienice z numerami 4, 6 i 9. Wcześniej odnowiono fasady ciągu kamienic znajdujących na naprzeciw biurowca dawnej „Kobry” (nr 20, 22 i 24), a wzdłuż wschodniej pierzei odnowiono budynki z numerami 10, 12, 14, 16 i 18. Powstały też plomby - budynki uzupełniające pierzejową zabudowę.
Zmiany na Podgórnej
Trwa remont elewacji kamienicy przy ulicy Podgórnej 11 z około 1864 r. Na elewacji jest wiele pięknych elementów, które przez lata uległy uszkodzeniu. Remont ma przywrócić ich oryginalną formę i estetyczny wygląd.

W tym roku zakończył się przy ul. Podgórnej remont budynku z numerem 7. Z kolei Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wybudowały na szczycie ulicy zbiornik podziemny, który przechwytuje nadmiar deszczówki. Jest on częścią systemu chroniącego tę część Szwederowa i Starego Miasta przed zalewaniem.
Po zakończonych pracach zwężony został wlot ul. Podgórnej na skrzyżowanie, co poprawiło bezpieczeństwo pieszych i pozwoliło wprowadzić zieleń. To zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.
Rewitalizacja idzie pełną parą
W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale też nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizacji sprzyjają opracowywane przez urbanistów miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
