Pierwszy etap budowy śródmiejskiego kwartału między ulicami Focha i Obrońców Bydgoszczy dobiega końca. Częścią inwestycji była również rewitalizacja historycznej zabudowy. Chodzi o budynek po fabryce narzędzi, usytuowany przy ulicy Marcinkowskiego. Ten etap budowy osiedla Nowy Port objął kwartał pomiędzy Obrońców Bydgoszczy Marcinkowskiego, bulwarami nad Brdą i nowo projektowaną, miejską zieloną aleją. Faktycznie przejście będzie stanowiło nowy łącznik z ulicą Focha.
powstały już dwa z czterech planowanych wysokościowców z apartamentami. Zabudowę mieszkaniową uzupełniają też budynki pierzejowe lokowane przy nowej alei oraz wzdłuż ulicy Obrońców Bydgoszczy - informuje portal Bydgoszcz.pl.
- W odrestaurowanych budynkach fabrycznych funkcjonować mają natomiast kawiarnie i restauracje, korzystające z potencjału rzeki i zrewitalizowanych wcześniej bulwarów - podaje ratusz. - Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale doskonale już widać, jak korzystnie prezentuje się teraz ta część Śródmieścia sąsiadująca z bulwarami nad Brdą. W ramach inwestycji przebudowano też przyległe chodniki. Plac przy skrzyżowaniu z ul. Marcinkowskiego ozdobił okazały platan.
Plan zabudowy z XIX wieku
Warto dodać, że zespół zabudowań przemysłowo-biurowych po dawnej fabryce narzędzi był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Jak informuje bydgoski ratusz, "jego najbardziej charakterystycznym elementem stał się ceglany budynek biurowy u zbiegu ulic Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy", który wzniesiono w 1899 roku. Został zaprojektowany przez bydgoskiego architekta Paula Bohma.
- Jego kamienice, za sprawą wyjątkowo urozmaiconej formy połączonej z bogactwem detali, należą do najcenniejszych bydgoskich zabytków. Budynek przy ul. Marcinkowskiego 8 posiada wiele elementów charakterystycznych dla wznoszonych wówczas secesyjnych kamienic. Od strony ul. Marcinkowskiego w budynek wkomponowane zostały balkony - dowiadujemy się z komunikatu ratusza.
Jeden z balkonów, ozdobiony charakterystycznymi wazami, znajdował się na wykuszu. Elewacja w górnej części zwieńczona jest schodkowym gzymsem. Od strony ul. Obrońców Bydgoszczy charakterystycznym elementem budynku jest ścianka attykowa na szczycie budynku zwieńczona po obu stronach dekoracyjnymi kulami.
Nie tylko kamienice, ale i drzewa, lampy
W ciągu ostatnich dziesięciu lat stare lampy na stalowych linach rozciągniętych pomiędzy budynkami zastąpiono stylowymi słupami w formie bydgoskich pastorałów z energooszczędnymi oprawami. "Wyremontowano także część chodników. Wzdłuż ulicy zasadzono szpaler jarzębów szwedzkich. Przebudowano również kosztem 13 mln zł budynek dawnego kina „Orzeł”, który pełni obecnie funkcję Miejskiego Centrum Kultury. W ostatniej dekadzie przebudowaliśmy też bulwary i teren pomiędzy nimi i ulicą Marcinkowskiego" - czytamy w komunikacie bydgoskiego ratusza. Powstał tam plac zabaw. Z kolei inne remonty zostały zlecone przez wspólnoty mieszkaniowe i właścicieli poszczególnych kamienic. Nowe elewacje zyskały między innymi domy z numerami 3, 10 i 22. Obecnie prace są prowadzone m.in. przy balkonach kamienicy z nr 1 o secesyjnej stylistyce.
