Zobacz wideo: Pracownicy Biedronki nie chcą pracować w niedziele
- Częściowo tereny przy ulicach Andersa, Szlakowej i Bydgoskich Olimpijczyków są prywatne, lecz w znacznej większości należą do miasta. Zgoda na ich zabudowanie w praktyce oznacza wycięcie setek sosen, brzóz i innej roślinności na terenach, gdzie znajduje się obecnie m.in. park leśny ze ścieżką zdrowia z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. To projekt, który wygrał głosowanie w 2020 roku, a obecnie jest w fazie przystępowania do realizacji - przypomina nasz Czytelnik z Fordonu i zachęca wszystkich do wnoszenia uwag do wyłożonego w ratuszu projektu studium. Czasu zostało mało, można to zrobić tylko do końca sierpnia.
To Cię może też zainteresować
- Koniec marzeń o odtworzeniu zamku bydgoskiego? Miasto chętnie odda działkę
- Uchodźcy z Afganistanu znajdą swój dom w Bydgoszczy? Miasto jest otwarte na pomoc
- Kujawska w Bydgoszczy otwarta, a kierowcy narzekają. Co im się nie podoba?
- Nie śpią kolejną noc - przez brzęczyki na rondzie Kujawskim w Bydgoszczy
Są to jedyne tereny parkowe w okolicy dla m.in. ulic Igrzyskowej, Bydgoskich Olimpijczyków, Szlakowej, Studenckiej, Strzeleckiego i Kaliskiego. To już problem dotyczący tysięcy mieszkańców, a kolejne kilkaset wprowadzi się tu, gdy inwestycję w swoje osiedle mieszkaniowe zakończy CDI. Gdzie ci ludzie mają chodzić na spacery? Miasto nie ma pieniędzy na inwestowanie w tereny zielone, widać to dobitnie w parku Akademickim czy na gliniankach niedaleko Auchan. Miasto mówi, że nie ma funduszy, ale chętnie wyciąga ręce po to, co już jest - uważa nasz Czytelnik.
Wśród protestujących są osoby, które mają społecznikowskie zacięcie. To oni między innymi głosowali za ścieżką zdrowia i placem zabaw przy ulicy Bydgoskich Olimpijczyków i Szlakowej, które pojawiły się w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Ten projekt, pokazujący że jest potrzeba zachowania zielonych terenów rekreacyjnych, zyskał dwukrotnie dofinansowanie.
Sprawa wycinki drzew łączy mieszkańców Fordonu
- Można powiedzieć, że rada osiedla sprawuje patronat nad tymi protestami, współpracujemy z liderami lokalnych społeczności. Osobiście bardzo się cieszę, że sprawa wycinki drzew, zarówno przy Andersa/Szlakowej, przy Żemojtela czy przy okazji budowy parkingu P&R, zaktywizowała wiele osób – mówi Jan Kwiatoń, przewodniczący rady osiedla Nowy Fordon.
Radny podkreśla, że w ostatnim czasie urzędnicy i mieszkańcy „nadają na jednej fali”, a wspólnym celem jest zachowanie możliwie dużej ilości zieleni i jej odtwarzanie na osiedlu.
- Kwestię takiego zorganizowania nasadzeń kompensacyjnych, by następowały w pobliżu miejsca wycinki drzew, poruszaliśmy wiele razy. Cieszymy się, że zostało to wzięte pod uwagę i drzewa będą sadzone w okolicy powstającego właśnie parkingu P&R. - Teraz jednak niezwykle ważne jest, by możliwie wiele uwag spłynęło do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w sprawie zielonych terenów rekreacyjnych przy UTP - uważa Jan Kwiatoń. Niepokoją nas sygnały, że wydano już decyzję o warunkach zabudowy dla wielorodzinnej inwestycji na jednej z tamtejszych działek. Jeśli tak jest faktycznie, to ochrona zieleni w tym miejscu będzie szczególnie trudnym zadaniem.
Jak zgłosić uwagi do studium?
- w formie papierowej na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15;
- za pomocą poczty elektronicznej na adres [email protected];
- za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP w formularzu zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie
http://mpubydgoszcz.rbip.mojregion.info.
