Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto w letnim kadrze młodych

Katarzyna Kabacińska
Trwającą od kilku dni 3. edycję Międzynarodowej Letniej Szkoły Reportażu i Dokumentu TV zakończy pokaz stworzonych etiud, który rozpocznie się 16 sierpnia o godz. 18.00 w Wyższej Szkole Gospodarki.

Trwającą od kilku dni 3. edycję Międzynarodowej Letniej Szkoły Reportażu i Dokumentu TV zakończy pokaz stworzonych etiud, który rozpocznie się 16 sierpnia o godz. 18.00 w Wyższej Szkole Gospodarki.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92677" sub="Kadr z filmu „Tylko ona” - Józefa Herolda i Remigiusza Zawadzkiego / Fot. archiwum organizatora">Twarze, o których mówi się, że „kamera je kocha” niekoniecznie są piękne, ale muszą mieć to „coś”. Najwyraźniej tak właśnie jest z Bydgoszczą, skoro ciągle zaglądają tu ekipy filmowe i telewizyjne... Od 10 sierpnia na ulicach można było spotkać kolejnych entuzjastów z kamerami, którzy pragnęli utrwalić rytm miasta i uchwycić jego ducha. Okazali się uczestnikami Letniej Szkoły Reportażu i Dokumentu TV. - Zorganizowaliśmy ją po raz trzeci, a od ubiegłego roku najlepsze etiudy włączyliśmy do Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego Camera Obscura w ramach konkursu sekcji młodych - mówi Monika Wirżajtys, wiceprezes fundacji Art-House, stojącej za oboma projektami.

Camera Obscura i letnia szkoła są jak naczynia połączone miłością do reportażu i dokumentu. W ich funkcjonowaniu odnajdujemy relację mistrz - uczeń. Pierwsze warsztaty poprowadziła laureatka festiwalu z 2005 r., Małgorzata Frydrych, a zeszłoroczne - nagradzany bydgoski dokumentalista, Maciej Cuske. W tym roku mistrzem jest Mark Aitken - juror na Camera Obscura 2007.

<!** reklama>To splendor dla organizatorów i wymierna korzyść dla piętnastki, która podjęła się zmierzenia z którymś z proponowanych tematów: „Bydgoszcz - miasto wody”, „Targowisko”, „Unikatowe dźwięki miasta” oraz „Co sprawia, że Bydgoszcz jest inna?”.

- Tematy zaproponował Mark Aitken, ale tylko dla ułatwienia, bo ograniczał nas czas - tłumaczy Monika Wirżajtys i dodaje, że nie wykluczało to inicjatywy własnej adeptów. Oczywiście, jeśli nie onieśmielały ich sukcesy prowadzącego warsztaty, bo w świecie dokumentu Aitken jest naprawdę kimś: wykładowca Central St Martins College of Art&Design, nominowany do prestiżowej nagrody Silver Club za krótki metraż „Until when you die” z 2006 r. Uczyć się u jego boku to wyzwanie! Stanęli doń młodzi ludzie z Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji oraz Polacy, z których większość to oczywiście bydgoszczanie. Jak wykorzystali szansę, będzie można sprawdzić 16 sierpnia podczas projekcji. Najlepszą etiudę wyłoni jury na Camera Obscura 2009. - Niespodzianką sobotniego pokazu będzie prapremiera dokumentu „Tylko ona” autorstwa Józefa Herolda - wieloletniego naczelnego „Gazety Wyborczej” w Bydgoszczy i Remigiusza Zawadzkiego - szefa „Art-Haouse”. Film opowiada o Trudzie Grzebskiej, która przez 19 lat nie straciła wiary w to, że jej mąż obudzi się ze śpiączki - zdradza Monika Wirżajtys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!