Laureatka ubiegłorocznej edycji „Camera Obscura”, Małgorzata Frydrych, poprowadzi warsztaty reportażu podczas pierwszej Letniej Szkoły Reportażu i Dokumentu.
<!** Image 2 align=right alt="Image 29060" >Uczestnicy, pod czujnym okiem reporterki i twórców festiwalu, będą pracować nad reportażami o tematyce polsko-niemieckiej.
- Powrócimy do historii bydgoskiego kanału, prześledzimy, jak przebiegają prace nad rekonstrukcją fontanny „Potop”, opowiemy też o jednym z dwóch największych w Polsce skupisk niemieckiej architektury przemysłowej. Nie zabraknie także historii zwykłych ludzi, Polaków i Niemców, w których życiu Bydgoszcz odegrała ważną rolę - mówi rzeczniczka festiwalu Camera Obscura, Monika Wirżajtys.
W ramach wakacyjnego, siedmiodniowego warsztatu uczestnicy zostaną podzieleni na mniejsze zespoły twórcze (ok. 5 osób w grupie), których zadaniem będzie samodzielne zrealizowanie krótkich filmów dokumentalnych lub reportaży.
Warsztaty odbywać się będą pod honorowym patronatem prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza i dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prowadząca - Małgorzata Frydrych z Telewizją Katowice współpracuje od 13 lat, jest autorką reportaży dla Ekspresu Reporterów, Telekuriera i Regionalnej Trójki oraz laureatką Głównej Nagrody w kategorii „Pod Lupą” 2. Festiwalu Reportażu Telewizyjnego „Camera Obscura”. Była wielokrotnie nagradzana na Ogólnopolskim Przeglądzie i Konkursie Dziennikarzy Ośrodków Telewizji Regionalnych, m.in.: PiK 10 Rzeszów 2005 - pierwsza nagroda w kategorii reportaż „Chce być matką”, PiK 12 Łódź 2006 druga nagroda „Kłopotliwy spadek”; za reportaż „Dziurawe reformy” otrzymała Nagrodę Publiczności i Prezydenta Miasta Katowice na przeglądzie reportaży dziennikarzy Telewizji Katowice w 2005 roku.
<!** reklama left>Organizatorem imprezy są Fundacja Sztuki Art-House z Bydgoszczy – organizator Festiwalu „Camera Obscura”, koproducent i producent filmów dokumentalnych i fabularnych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek, 24 lipca, o godz. 11. W planach jest m.in. zwiedzanie wystawy „Polacy i Niemcy w Bydgoszczy” oraz ognisko integracyjne. Do niedzieli prowadzone będą prace w terenie, konsultacje i omówienia wybranych tematów oraz montaż materiałów. 30 lipca odbędzie się otwarty dla publiczności pokaz reportaży i wręczenie certyfikatów.
Pokaz reportaży powstałych podczas warsztatów odbędzie się w niedzielę, 30 lipca, o godz. 17. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Wstęp wolny.