Szósta edycja festiwalu Camera Obscura będzie zaskakiwać i... angażować. Nowe pomysły i konkursy wzbogacą tegoroczne święto reportażu. Swoją historię opowiedzą nie tylko bohaterowie materiałów dziennikarskich, ale również sami bydgoszczanie!
<!** Image 2 align=right alt="Image 134706" >Wyzwaniem dla organizatorów festiwalu oraz wszystkich mieszkańców miasta będzie multimedialna akcja „Przyjdź na plac centralny przy Galerii Drukarnia i opowiedz nam swoją historię”.
- 19 i 20 października, czyli w poniedziałek i wtorek, od godz. 16.00 do wieczora przed galerią artyści, muzycy i fotograficy, utrwalą historie bydgoszczan. Każdy może przyjść i stać się bohaterem akcji, prezentując swoją historię. Opowieści te złożą się na scenografię muzyczną, a portrety mieszkańców miasta wypełnią wielkie ekrany, które zostaną ustawione w kształt gigantycznej camery obscura w środę, 21 października, na placu przed galerią - zapowiada organizatorka i rzeczniczka festiwalu, Monika Wirżajtys.
Właśnie w środę od godz. 14.00 do 17.30 będzie można zobaczyć jak na żywo, po raz pierwszy w Polsce, powstaje
fotokast
- multimedialna forma fotoreportażu. Z kolei o godz. 18.00 rozpocznie się multimedialny spektakl, a po nim nastąpi uroczysta gala otwarcia festiwalu Camera Obscura. Ukoronowaniem tego dnia będzie (w Teatrze Polskim o godzinie 20.00) specjalny pokaz filmu zatytułowanego „Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego”. - Jest to reportaż o zbieraniu materiałów i pracy nad ostatnią książką pisarza. Mimo że ostatecznie książka nie powstała, to z zachowanej imponującej dokumentacji, rozmów z Ryszardem Kapuścińskim i podróży po krainie dzieciństwa mistrza reportażu, ujawnia się osobiste spojrzenie na Pińsk (miejsce urodzenia R. Kapuścińskiego, przyp. red.) - wyjaśnia rzeczniczka festiwalu Camera Obscura.
<!** reklama>Kolejną tegoroczną atrakcją jest wprowadzenie nowego konkursu. Poza rywalizacją międzynarodową - na reportaż telewizyjny, gdzie o Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego i 3000 euro będą walczyć filmy ponad 20-minutowe, dojdzie także do rywalizacji polskich filmów, które są krótsze, a ich zwycięzca otrzyma 1500 euro.
<!** Image 3 align=left alt="Image 134706" sub=" „Gdzie właściwie jest niebo?”,
reż. Ina Reuter, prod. WDR:
„Hier und Heute”, Niemcy">- Zdecydowaliśmy się na ten krok głównie ze względu na to, że już od kilku lat otrzymujemy zarówno
krótkie formy,
do 20 minut, jak i dłuższe reportaże, przekraczające nawet 50 minut. Trudno byłoby je porównywać w jednym zestawie. Faktem jest też, że reportaże o krótkim metrażu są głównie polską specyfiką, wynikającą przeważnie z ograniczeń produkcyjnych. Nowy konkurs to w pewnym sensie taki nasz gest skierowany w stronę polskich twórców - mówi Remigiusz Zawadzki, dyrektor festiwalu.
<!** Image 4 align=right alt="Image 134706" sub=" „Tiananmen: 20 lat po masakrze”, reż.
Thomas Weidenbach, Shi Ming, prod.
WDR/ARTE, Niemcy">Oprócz licznych prac konkursowych, które od 22 do 24 października będą prezentowane od godziny 11.00 do późnych godzin wieczornych, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w wielu pozakonkursowych pokazach specjalnych. Jednym z nich będzie polska prapremiera filmu dokumentalnego „Siedem x K” w reżyserii Remigiusza Zawadzkiego (22 października, godzina 21.00). Pokaz ten zapowiada się wyjątkowo, choćby z tego względu, że zaraz po nim odbędzie się spotkanie z bohaterkami reportażu - dziewięcioma kobietami, które wspólnie przygotowały spektakl o kobiecości.
Warto pamiętać, że Camera Obscura to nie tylko reportaż telewizyjny. Swoje miejsce w programie festiwalu znalazł również
reportaż prasowy.
I tak przestrzeń Teatru Polskiego zostanie zdominowana przez reportaż literacki autorstwa Rity Baum, która „przemieni ciało w pismo” na ścianach foyer podczas intermedialnej ekspozycji.
Widzowie i słuchacze będą mogli również wziąć udział w panelu dyskusyjnym: „Artystyczna forma radiowa - sztuka audialna, wizualna, a może niepotrzebna?” (sobota, 24 października, godz. 13.30, siedziba Radia PiK) oraz wysłuchać wielu artystycznych form radiowych i zadecydować, która z nich otrzyma nagrodę publiczności.
Poza konkursem dla profesjonalistów, jak co roku, w ramach sekcji Młodych Talentów będzie można obejrzeć również amatorskie produkcje. Wstęp na festiwal już tradycyjnie jest bezpłatny.
Gdzie, kiedy?
Gala otwarcia festiwalu odbędzie się 21.10. o godz. 18.00 na placu przy Galerii Drukarnia. Wszystkie seanse festiwalowe odbywać się będą w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki (duża i mała scena). Szczegółowy program festiwalu na: www.cameraobscura.pl.