To jeden z uczniów, któremu w tym roku, obok Pauliny Maciejewskiej z bydgoskiej "Siódemki", towarzyszymy na maturze. W całym województwie kujawsko-pomorskim do rozszerzenia z historii ogółem postanowiło przystąpić 921 uczniów (w obu formułach 2015 i 2023). Na rozwiązanie zadań mieli 180 minut.
Jeszcze przed egzaminem z tego przedmiotu Jan Wąsicki mówił nam: - Stresuję się bardzo. To zdecydowanie będzie mój najtrudniejszy egzamin maturalny z uwagi na obszerny materiał. Bardzo zależy mi na jak najlepszym wyniku, bo chciałbym studiować historię na UMK w Toruniu.
Tuż po wyjściu z sali Jan podzielił się z nami swoimi wrażeniami z egzaminu.
- Poszło mi całkiem dobrze. Rozwiązałem wszystkie zadania, chociaż małych błędów nie uniknąłem - mówi Jan. - Do tego egzaminu przygotowywałem się najdłużej ze wszystkich egzaminów i szacuję, że wynik powyżej 80 proc. jest w moim zasięgu i by mnie zadowolił.
Na egzaminie w Formule 2023, w której maturę zdaje Jan, pojawiły się zadania zarówno z historii powszechnej, jak i Polski. Na wypracowaniu był do wyboru jeden z trzech tematów.
- Marzył mi się temat o upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku i rozbiorach Polski, ale nic z tego - mówi Jan. - Pierwszy temat wypracowania dotyczył średniowiecznej Polski. W drugim, należało wskazać podobieństwa przyczyn rewolucji amerykańskiej i francuskiej. Chodziło o przyczyny polityczne, społeczno-gospodarcze i kulturowe. Z kolei w trzecim, należało napisać czy lata 50. XX wieku były apogeum zimnej wojny. Wybrałem temat drugi, bo jeszcze dzień przed egzaminem powtarzałem sobie zagadnienia dotyczące tych rewolucji. W sumie poziom egzaminu oceniam jako średni. Pod względem wymagań był to egzamin podobny do tego, który pisałem na próbnym w grudniu ub. roku.
Tegoroczna matura zbliża się do finiszu. Egzaminy pisemne i ustne potrwają do 23 maja. W tym roku egzamin dojrzałości przeprowadzany jest w dwóch formułach. Po raz pierwszy w nowej Formule 2023 zdają go licealiści - absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Uczniowie 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023, do matury przystępują jeszcze w starej Formule 2015.
