MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 coraz bliżej finiszu. Uczniowie zdają rozszerzenia i egzaminy ustne

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd z IV LO w Bydgoszczy większość egzaminów maturalnych mają już za sobą. Do końca matury zostało im już tylko po jednym egzaminie.
Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd z IV LO w Bydgoszczy większość egzaminów maturalnych mają już za sobą. Do końca matury zostało im już tylko po jednym egzaminie. Arkadiusz Wojtasiewicz
Pracowicie upływa maj maturzystom. Nie tylko piszą egzaminy na poziomie rozszerzonym, ale też zdają egzaminy ustne. Tak też było w przypadku Patrycji Białkowskiej i Arkadiusza Drozda z IV LO w Bydgoszczy.

To tym dwojgu uczniom ze szczególną uwagą towarzyszymy na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Oboje zdają maturę w Formule 2023.

Największy stres był przed ustnym egzaminem z języka angielskiego

Patrycja Białkowska przystąpiła do kolejnych dwóch egzaminów, w tym do rozszerzenia z matematyki.

- To był zdecydowanie trudniejszy egzamin niż na podstawie. Na jego napisanie wykorzystałam cały czas, czyli 180 minut - mówi maturzystka. - W arkuszu pojawiło się 13 zadań. Nie rozwiązałam dwóch. Po prostu zabrakło mi czasu.

Jak przyznała nam maturzystka, niektóre zadania były bardzo proste np. z ciągów arytmetycznych i geometrycznych, czy logarytmów, ale też pojawiły się takie, które wymagały więcej pracy.

- Jedno z zadań, które moim zdaniem mogło sprawić trudność, to było zadanie z trójkątem - mówi Patrycja. - W poleceniu podano tylko, że nie jest to trójkąt równoramienny i jeden z kątów jest dwa razy większy od drugiego. Należało udowodnić zależności między długościami boków trójkąta.

Nazajutrz (16 maja) Patrycja zdawała egzamin ustny z języka angielskiego.

- Stres przed wejściem na ten egzamin był u mnie taki, jak przed egzaminem na prawo jazdy, ale w sumie poszło mi dobrze. Zdałam! - mówi Patrycja. - Tym razem miałam więcej szczęścia i wylosowałam zestaw pytań łatwiejszy niż na ustnym języku polskim. Najpierw była rozmowa z komisją, która miała na celu sprawdzenie mojego bogactwa językowego. W zestawie otrzymałam 3 pytania. Musiałam np. przekonać przyjaciół do zaangażowania się w zajęcia sportowe, omówić obrazek przedstawiający dziewczynę stojącą przy blacie kuchennym, w jednej ręce trzymała telefon komórkowy, w drugiej banana. Trzecie zadanie dotyczyło 3 obrazów. Należało wybrać jeden z nich i uzasadnić ten wybór.

Egzaminy z geografii i chemii to nie był spacerek

Kolejne dwa egzaminy za sobą ma również Arkadiusz Drozd z IV LO. W czwartek (16 maja) zdawał rozszerzenie z chemii, a w piątek (17 maja) z geografii. Oba egzaminy trwały trzy godziny zegarowe.

- Chemię wybrałem na rozszerzeniu trochę hobbystycznie, ale to nie był łatwy egzamin - mówi Arek. - Wykorzystałem na pisanie tego egzaminu prawie cały czas, a i tak nie udało mi się rozwiązać chyba czterech zadań obliczeniowych. Dwa w ogóle sobie odpuściłem. Pojawiło się prawie wszystko np. reakcje chemiczne z chemii organicznej i nieorganicznej, budowa atomu, działania na stężeniach, iloczyn rozpuszczalności. Nawet trudno mi oszacować, jaki wynik uzyskam. Najbardziej jestem dumny z tego, że rozwiązałem wieloetapowe zadanie otwarte, wysoko punktowane, bo za 4 pkt.

Egzamin z rozszerzenia z geografii także okazał się wyzwaniem.

- Był jeszcze trudniejszy niż egzamin z chemii - mówi Arek. - Niektóre pytania dotyczyły sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie. Na chemii można było pójść na logikę, tu trzeba było mieć wiedzę. Poza tym w dwóch zadaniach musiałem się mocno wczytać w polecenia, bo początkowo ich nie zrozumiałem. Tak było chociażby w zadaniu dotyczącym warunków pozaprzyrodniczych, które wpływają na gospodarkę rolną Arabii Saudyjskiej. Dałem jednak z siebie wszystko, rozwiązałem wszystkie zadania i liczę na wynik powyżej 80 proc.

Teraz "naszym" maturzystom zostało już tylko po jednym egzaminie. Arek 21 maja (wtorek) zdaje ustny język niemiecki, a Patrycja 23 maja (czwartek) - rozszerzenie z fizyki.

Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego nastąpi 9 lipca.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski