Tu do matury przystąpiło 150 uczniów z pięciu klas czwartych, w tym Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd, których zmagania ze szczególną uwagą śledzimy na egzaminie dojrzałości.
- Stres trochę daje o sobie znać, ale jesteśmy dobrej myśli. Uczyliśmy się systematycznie, więc chyba damy radę. Prosimy za nas trzymać kciuki - stwierdzili oboje maturzyści tuż przed wejściem na egzamin.
W bydgoskiej "Czwórce", która w tym roku świętuje 70-lecie istnienia, uczniowie pisali egzamin z języka polskiego w 10 salach lekcyjnych.
- To rozwiązanie stosujemy od lat. W mniejszych salach maturzyści mają większy komfort pracy, w grupach 10- i 15-osobowych lepiej potrafią się skoncentrować - mówi Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor IV LO. - Pomieszczenia na egzamin zostały przygotowane w przededniu matury. Sprawdziliśmy także wszystkie zegary w salach, by wszystko było jak trzeba.
Dyrektor IV LO przyznaje, że nauczyciele mocno wspierali uczniów.
- Dla młodzieży matura to nowe doświadczenie. To normalne, że się stresują, ale jestem o nich spokojna, bo są dobrze przygotowani - mówi Katarzyna Kijewska-Południak.
Maturzyści z IV LO mieli dwa egzaminy próbne. Jeden z przedmiotów na poziomie podstawowym odbył się 6-8 grudnia ub. roku i był przygotowany przez CKE.
- W styczniu br. była próbna matura z przedmiotów, które uczniowie zdają na rozszerzeniach. Tu skorzystaliśmy z arkuszy wydawnictwa Nowa Era - mówi Katarzyna Kijewska-Południak. - Ponadto 12 marca br. odbyła się próbna matura z geografii w oparciu o arkusze przygotowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. W szkole były też konsultacje dla maturzystów. Uczniowie ćwiczyli rozwiązywanie arkuszy i przygotowywali się również do egzaminów ustnych pod okiem nauczycieli. Wierzę, że na maturze to wszystko zaprocentuje.
Tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów i 5-letnich techników zdają maturę w Formule 2023. Po raz pierwszy w tej formule przeprowadzona jest ona w technikach, w liceach będzie to już drugi rok.
Na egzaminie z języka polskiego w Formule 2023 maturzyści otrzymali dwa arkusze. Pierwszy obejmuje język polski w użyciu i test historycznoliteracki. Drugi arkusz to wypracowanie.
Na ich rozwiązanie maturzyści mieli 240 minut. Aby zdać egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, trzeba uzyskać 30 procent.
W województwie kujawsko-pomorskim do matury przystąpiło ogółem w Formule 2023 ponad 13,5 tys. tegorocznych maturzystów (licea - 7379 osób, technika - 5932 osoby i branżowe szkoły II stopnia - 212 osób).
- W naszym województwie matura rozpoczęła się zgodnie z planem. Nie mamy ze szkół żadnych sygnałów o jakichkolwiek zakłóceniach - powiedziała nam o godz. 9.15 Grażyna Dziedzic, kujawsko-pomorska kurator oświaty.
Warto dodać, że podobnie jak w ubiegłym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła kilka zabezpieczeń przed ewentualnymi przeciekami. W kopertach z arkuszami losowo mogły pojawić się nadajniki. O poranku możliwe były też wybiórczo kontrole dyrektorów i to się działo. Kontrolerzy losowo do nich dzwonili i w czasie połączenia wideo prosili, by pokazali oni nierozpakowane paczki z arkuszami maturalnymi.
