Jak przypomnieliśmy w ubiegłym tygodniu, umowę na montaż parkomatów podpisano w czerwcu 2024 roku. Produkcja, wgranie oprogramowania i ustawienie urządzeń zajęły 4 miesiące, co oznacza, że wyrobiono się w przewidzianym terminie. W październiku parkomaty stały, ale jak tłumaczyli drogowcy, jeszcze nie działają, ponieważ trwa odbiór systemu nadzoru. Dwa kolejne miesiące miała zająć wymiana starych urządzeń, ale ten jeszcze nie ruszył.
Mieszkańcy Bydgoszczy regularnie dopytują, kiedy w nowej SPP trzeba będzie płacić, więc o temat zapytaliśmy drogowców. Parkomaty mają zacząć działać za nieco ponad miesiąc.
– Obecnie trwają testy eksploatacyjne systemu dla SPP na urządzeniach testowych wew. ZDMiKP oraz inne prace odbiorowe. Gdy testy zostaną ukończone, wówczas uruchomimy nowe parkomaty w terenie – odpowiada nam Katarzyna Muszyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Zaznacza, że proces odbioru był opisany w dokumentach przetargowych i uległ wydłużenie z uwagi na poziom skomplikowania zadania (rozbudowany system) oraz konieczność weryfikacji wszystkich modułów. – Pierwotnie zakładaliśmy, że odbiór będzie krótszy. Jednak, aby wdrożyć tak skomplikowany system, zwłaszcza pod kątem przepływów finansowych, musieliśmy poświęcić więcej czasu – stwierdza.
– Planujemy uruchomienie rozszerzonej SPP w zakresie nowych parkomatów z początkiem marca br. Na bieżąco będziemy informować o poszczególnych krokach. Jak wiemy, jest przygotowywana mała kampania informacyjna przez Urząd Miasta. Uruchomienie musimy poprzedzić m.in. możliwością zaopatrzenia się mieszkańców w nowe abonamenty. Przewidujemy, że abonamenty na marzec będzie można nabywać od połowy lutego – wyjaśnia Katarzyna Muszyńska.
Montaż planowo, odbiory nie
Więcej konkretów podał w środę (22 stycznia) na sesji Rady Miasta zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz. – Planowany termin zakończenia odbiorów to ostatni dzień stycznia – zdradził. Przekazał, że nowe urządzenia są na bieżąco testowane i są jeszcze poprawki, które trzeba wprowadzić.
– Kolejny krok to przygotowanie strefy do użytkowania, szkolenie pracowników, w tym kasjerów, kontrolerów, przygotowanie sprzedaży abonamentów, stanowisk kasowych. Planowany termin rozpoczęcia funkcjonowania poszerzonej SPP, tym samym oddania do użytku nowych parkomatów, to 3 marca – zdradził Mirosław Kozłowicz.
Odbiory zamiast miesiąca trwają 5 miesięcy. Zastępca prezydenta wytłumaczył radnym, że z decyzją, czy miasto będzie dochodziło od wykonawcy odszkodowań i kar z uwagi na opóźnienie, czekają na pełne uruchomienie systemu.
Wiosną, zgodnie z nowym planem, powinna ruszyć wymiana starych urządzeń. Przerwa w działaniu systemu nie jest planowana. W trakcie trwania procesu strefa cały czas będzie działać. – Wymiana starych parkomatów rozpocznie się, gdy uruchomimy nowe. Planujemy wymieniać do 10 urządzeń dziennie w różnych lokalizacjach tak, aby zawsze była możliwość wniesienia opłaty w SPP – przekazuje rzeczniczka ZDMiKP.
Zapłacisz kartą
Koszt zadania to ponad 27 mln zł. Łącznie zamontowanych zostanie ponad 320 nowych urządzeń. W umowie przewidziano możliwość rozszerzenia zadania o kolejne parkomaty (150) i ich serwisowanie za kwotę 22 mln zł.
W urządzeniach będzie można płacić nie tylko gotówką, ale i kartą. Umożliwią również wniesienie opłaty dodatkowej za brak biletu. Parkomaty będą zasilane przez akumulatory i panele słoneczne. Bilety będą wydawane na wskazany przez kierowcę numer rejestracyjny pojazdu, co pozwoli w przyszłości na zdalne sprawdzanie, czy auta w SPP mają opłacony postój.
Wciąż będzie możliwość opłacania parkowania za pomocą obecnie funkcjonujących aplikacji. W ramach usługi zaplanowano również przygotowanie nowego e-sklepu, który ma pozwolić mieszkańcom na łatwiejszy i szybszy zakup abonamentu w SPP.
Proces ruszył ponad 3 lata temu
Decyzja w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania zapadła w październiku 2021 roku. Wówczas uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy. Do nowej strefy włączone zostaną m.in. obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach i Babiej Wsi. Łącznie będzie w niej ponad 5000 miejsc parkingowych.
Prace związane z rozszerzeniem SPP prowadzone były od wiosny do jesieni 2023 r. W ich ramach wprowadzono zmiany organizacji ruchu na blisko 70 ulicach miasta (m.in. przeniesienie miejsc postojowych z chodników na jezdnie, ulice jednokierunkowe, ograniczenie prędkości do 30 km/h). Teren przygotowano, ale na same parkomaty trzeba było poczekać. Po długotrwałym procesie przetargowym, ostatecznie umowę na montaż urządzeń podpisano w czerwcu 2024 roku.
