W październiku 2020 Mars znajdzie się w opozycji. Bliskie położenie Czerwonej Planety względem Ziemi sprawia, że możemy obserwować szczegóły na jej powierzchni używając nawet niewielkiego sprzętu. Mars jest obecnie bardzo jasnym punktem, możecie więc pokusić się o wykonanie ciekawych fotografii nieba.
Mars w październiku będzie wschodził po godzinie 20. Należy go wypatrywać na wschodnim horyzoncie
Wielka opozycja Marsa
Ostatnio Mars był tak blisko naszej planety w lipcu 2018 roku (57,7 milionów kilometrów). Mogliśmy wówczas obserwować jednocześnie efektowne zaćmienie Księżyca, który był w koniunkcji z Marsem znajdującym się w opozycji. Wówczas jednak Mars był widoczny niżej niż teraz nad horyzontem. Dodatkowo obserwacje szczegółów powierzchni były niemożliwe ze względu na burzę pyłową, która w tamtym okresie rozpętała się na Czerwonej Panecie.
Zobacz zdjęcia:
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
Mars najbliżej Ziemi w tej dekadzie - październik 2020
W tym roku miłośnicy astronomii mają nieco więcej szczęścia. Mars jest bardzo blisko (nieco dalej niż w 2018, bo jest oddalony o około 62 mln km), na jego powierzchni panuje dobra pogoda, można więc oglądać jego powierzchnię. Obserwacje są łatwiejsze również ze względu na to, że pojawia się wyżej na horyzoncie niż dwa lata temu.
Cykl opozycji powtarza się mniej więcej co dwa lata, ale kolejna, podczas której Mars znajdzie się tak blisko Ziemi - a co za tym idzie będą tak dobre warunki do obserwacji - nadarzy się dopiero za 15 lat. Warto więc wykorzystać okazję do obserwacji.
Mars na niebie - gdzie go szukać?
Mars w październiku będzie wschodził po godzinie 20. Należy go wypatrywać na wschodnim horyzoncie. Natomiast w środku nocy jest widoczny wysoko na południowym niebie (45 stopni nad horyzontem). To czerwony, bardzo jasny punkt, więc bez problemu go odnajdziecie. Środek nocy to również najlepszy czas na obserwacje przez teleskop.
W nocy z 2 na 3 października blisko Marsa znajdzie się Księżyc, który jest tuż po pełni. Będzie więc możliwość (jeśli pozwoli na to pogoda), by zrobić ciekawe fotografie. Okazja powtórzy się na koniec miesiąca - 29 października
Mars znajdzie się najbliżej Ziemi dokładnie 6 października. Czerwona Planeta będzie wtedy 62,1 miliona kilometra od nas (jasność -2,56 mag). Opozycja będzie miała miejsce w nocy z 13 na 14 października.
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Zobacz zdjęcia! Gdzie obserwować...
Jak obserwować Marsa?
Szczegóły powierzchni Marsa można oglądać już przez mniejsze teleskopy. Oczywiście im potężniejszy sprzęt, tym więcej będzie można zobaczyć. Posiadacze lornetek (nawet tych z większym powiększeniem) nie dostrzegą szczegółów powierzchni. Więcej o tym jak obserwować Marsa i na czym dokładnie polega zjawisko znajdziecie na kanale AstroLife:
- Mars to czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego. Okres obrotu Marsa wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż ziemski i wynosi 24,6229 godziny. Czerwona Planeta ma dwa księżyce, Fobosa i Deimosa. Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris.
