Jeśli dzieci nie dostaną się do publicznego żłobka, to dostaną Bydgoski Bon Żłobkowy. Oto propozycja, jaką w sobotę, 2 marca 2024, przedstawił podczas konferencji w Bydgoszczy Łukasz Schreiber, kandydat na prezydenta Bydgoszczy. To rozwiązanie dla młodych rodziców, a dotyczące dostania się ich dzieci do żłobka.
- Chcemy, aby te osoby, które posiadają Kartę Bydgoszczanina, które właśnie mają dzieci w tym wieku i nie otrzymają możliwości, żeby znaleźć miejsce w żłobku publicznym, pomimo spełniania kryteriów, otrzymały ten bon w wysokości maksymalnej 500 złotych po to, żeby móc trafić chociażby do prywatnego żłobka - zapowiada poseł Schreiber. - Liczymy, że dzięki temu powstanie więcej placówek i uda nam się ten problem rozwiązać, wyrównać szanse i sprawić, żeby wszystkie dzieci mogły się poczuć tak samo.
Wypowiadała się także m.in. mieszkanka Czyżkówka, pani Iza, której towarzyszyła córeczka Zuzanna. Poruszyła temat braku żłobka na jej osiedlu. Wg niej traci się, od 60 do nawet 90 minut na to, żeby rodzice dowieźli dzieci do żłobków w centrum miasta, więc ten żłobek jest potrzebny.
Podobne rozwiązanie ma zostać wprowadzone odnośnie dzieci w wieku przedszkolnym, nie tylko na Czyżkówku. Pracujący zawodowo rodzice będą mogli zatem zaprowadzać dzieci do przedszkola w swojej okolicy, co będzie stanowić ułatwienie.
Grażyna Szabelska, radna Rady Miasta Bydgoszczy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, dodała: - Proponujemy, aby w Bydgoszczy powstała specjalistyczna poradnia rodzinna. Niestety, rodziny zgłaszające się na terapię rodzin, są odsyłane z powodu braku miejsc. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, są oblężone. Taka specjalistyczna poradnia rodzinna będzie świadczyła usługi w zakresie terapii rodzin, par, małżeństw. Będzie prowadzić programy profilaktyczne. Powinien tu też powstać punkt interwencji kryzysowej.
Tuż po konferencji posła, do jego propozycji bonu żłobkowego, odniosła się Anna Mackiewicz, zastępca przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy: - Fakty są takie, że podwoiliśmy, do ponad 1200, liczbę miejsc w żłobkach miejskich. Dodatkowo, od września 2018 r. do końca 2023 r. łącznie utworzono 1513 nowych miejsc opieki w sektorze prywatnym. To było możliwe dzięki miejskim dotacjom. Poprawiła się też jakość opieki w żłobkach i przedszkolach, zainstalowano lepsze wyposażenie w placówkach oraz zwiększono poziom również w zakresie edukacji przedszkolnej. W kolejnych latach planujemy dalsze zwiększanie liczby miejsc. Co dobrego dla dzieci zrobił pan poseł Schreiber, niech każdy sam oceni.
