Nadprodukcja i marnowanie ubrań to globalny problem. Wymiana garderoby często wiąże się z bezrefleksyjnym wyrzucaniem używanych ubrań na śmietnik. Tymczasem są sposoby, dzięki którym można podzielić się tym, czego już nie potrzebujemy. Bo przerabiając ubrania można dać im drugie życie.
Projekt, który młodzież z "Dziewiątki" realizuje w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, promuje działania edukacyjne i ekologiczne. Mają one uwrażliwić, szczególnie młodych ludzi, na szkodliwą działalność nadprodukcji ubrań. Uczniowie chcą pokazać, że kupując odzież z drugiej ręki, przerabiając ją, można tworzyć swój własny i niepowtarzalny styl.
Wzięli udział w kursie szycia pod okiem profesjonalnej krawcowej
Młodzież z ekologicznym przekazem trafia do nastolatków poprzez media społecznościowe. Uczniowie planują też stworzyć spot reklamowy i pokazać w nim, jak działają na rzecz ochrony środowiska oraz walki z nadmiernym kupowaniem odzieży.
- W styczniu odbył się w szkole kurs szycia - mówi Beata Kwasigroch, dyrektor IX LO. - Zajęcia zostały przeprowadzone przez profesjonalną krawcową, ekspertkę w nauczaniu krawiectwa i pracy z materiałami tekstylnymi.
W czasie tych zajęć uczniowie poznawali, m.in., zasady szycia i pracy z materiałami, uczyli się prostych ściegów. Wykorzystywali przy tym materiały z „drugiego obiegu”: zamki, guziki, aplikacje, kawałki materiałów oraz odzież używaną.
Na finał projektu w szkole odbędzie się niecodzienny pokaz mody
Podsumowaniem akcji „Nie dla Fast Fashion” ma być konkurs na najlepszą transformację. Uczestnicy warsztatów zdobytą wiedzę i umiejętności przekażą swoim koleżankom i kolegom, aby wspólnymi siłami przerobić i przygotować kreację (męską lub damską) z odzieży używanej.
- Przerobiona odzież zostanie zaprezentowana w formie fotograficznej w mediach społecznościowych oraz na specjalnym pokazie mody, który odbędzie się 5 marca w szkole - mówi Beata Kwasigroch.
W głosowaniu weźmie udział cała społeczność IX LO i wszyscy obserwatorzy w mediach społecznościowych. Wtedy też planowana jest wystawa projektów stworzonych przez uczniów oraz wspomniany pokaz mody.
Projekt współfinansowany jest przez Miasto Bydgoszcz.
- Wspieranie projektów mających na celu rozwijanie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej jest dla nas bardzo ważne - mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Chcemy, by wiedza o tym, jak ważna jest troska o nasze środowisko była jeszcze bardziej propagowana.
Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie
