Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalna „Uczta” na festiwalu „Oko Nigdy Nie Śpi” 2020 w Bydgoszczy, Ostromecku i Chełmnie

Justyna Tota
Justyna Tota
Arkadiusz Wojtasiewicz
Przed nami VII Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe „Oko Nigdy Nie Śpi”, których motyw przewodni to „Uczta”. Czekają nas cztery dni (od 9 do 12 lipca) sycące w artystyczne wrażenia na spotkaniach, filmowych pokazach, warsztatach, koncertach czy wystawach. Dotychczasowe edycje „Oka” zobaczyć będzie można w kadrach m.in. Arkadiusz Wojtasiewicza - naszego fotoreportera Polska Press.

W tym roku Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Festiwalu „Oko nigdy nie śpi” zapraszają niejako do stołu… Można odnieść takie wrażenie, skoro tematem przewodnim spotkań będzie „Uczta”.

„Oko nigdy nie śpi” 2020, podobnie jak w poprzednich edycjach (pierwsze trzy: 2014-2016 w Pałacu w Lubostroniu, od 2018 m.in. w Pałacu Ostromecku i Bydgoszczy), to warsztaty, spotkania, pokazy filmów, wystawy, koncerty, instalacje i wiele innych działań z obszaru sztuki współczesnej. Do wspólnej „Uczty” zaproszonych zostało wiele osobistości z dziedziny sztuk wizualnych.

- Na tym festiwalu poznałem mnóstwo niezwykłych ludzi, wysłuchałem ciekawych wykładów osób o nieprzeciętnej wiedzy, zobaczyłem niesamowite efekty działań artystów. Obserwowanie tego wszystkiego przez lata było i jest dla mnie wielką przygodą, a przede wszystkim ciekawym doznaniem artystycznym - mówi Arkadiusz Wojtasiewicz, fotograf nagradzany w konkursach fotografii prasowej, a w ramach współpracy z Polska Press, wykonujący zdjęcia m.in. dla „Expressu Bydgoskiego”. Arkadiusz od lat (obecny na niemal wszystkich edycjach „Oka”) razem z Kamilem Milewskim dokumentuje festiwal, który, jak mówi, zna od kuchni, bo był przy jego tworzeniu. Ba, sam jest członkiem grupy Czarnego Karła.

I chociaż artyści, jak i same spotkania mają interdyscyplinarny charakter i wymykają się jakimkolwiek konwencjom, to jednak zawsze towarzyszy im duch sztuki surrealizmu.

- To na „Oku” mogłem przyjrzeć się, czym jest surrealizm, jaką siłę ma w swym przekazie i jaką jest odskocznią od banału, który na co dzień nas otacza - przyznaje Arkadiusz Wojtasiewicz, fotoreporter Polska Press, od lat dokumentujący festiwal „Oko nigdy nie śpi”.

Dotychczasowe edycje „Oka” w kadrach Arkadiusza Wojtasiewicza i Kamila Milewskiego zostaną zaprezentowane na wystawie w MCK. Jak zdradził nam Arkadiusz, na ekspozycji zobaczyć będziemy mogli cały przekrój artystów, ale i projektów stworzonych na festiwalu i realizowanych do dziś, jak np. Społeczny Chór Czarnego Karła.

- Gdy ludzie oddają się twórczo, fotograf ma ułatwioną rolę, bo tak naprawdę wystarczy odrobina skupienia. Z mnogości zdarzeń (i kadrów) na przestrzeni festiwalowych lat wyłania się niesamowity obraz ludzi z pasją. Bo to pasja osób jak Marta Filipiak, która zaczęła tworzyć Czarnego Karła i ten festiwal, jest marką „Oka” - podsumowuje swą pracę dokumentalisty Arkadiusz Wojtasiewicz.

„Uczta” rozpocznie się w Bydgoszczy

Wernisaż wystawy fotograficznej, o której mowa, w ten piątek o godz. 19, w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jednak „Uczta” rozpocznie się już dzień wcześniej - w czwartek, 9 lipca, także od ekspozycji , ale w Galerii Miejskiej bwa. Tu o godz. 18 otwarcie festiwalu i wystawy pochodzącego z Łodzi performera, który komponuje własną muzykę, laureata m.in. Paszportów „Polityki” Roberta Kuśmirowskiego. Artysta zaprezentuje wystawę „Four-Bidden Museum” (wernisaż transmitowany też na Facebooku Oko nigdy nie śpi).

W późny czwartkowy wieczór festiwal przeniesie się do Pałacu Nowego w Ostromecku, gdzie od 21.00 swe instalacje artystyczne zaprezentują Anny Królikiewicz - „Honey or tar” i Łukasza Owczarzaka - „Festum”. Po koncercie na 2 trąby Grzegorza Pleszyńskiego i wystawie w wirtualnej galerii Piotra Krupczyńskiego, w parku instalacja „Uczta” Kuby Elwertowskiego zakończy dzień pierwszy „Oka”.

Piątek planowane są spotkania na żywo. W Ostromecku w wersji online koncert/performance da Combi Cats, czyli szwedzko-polski duet audiowizualny, który współtworzą Diana i Kordian Rönnberg, początek o godz. 14.00.

Z kolei na godz. 17 w MCK zaplanowane jest piątkowe spotkanie autorskie z Andą Rottenberg „Sztuka w Polsce 1945-2005”, które poprowadzi Michał Tabaczyński (z transmisją na Facebooku). Po spotkaniu, wspomniany już wernisaż fotografii dokumentującej dotychczasowe edycje „Oka” (godz. 19) oraz pokaz filmowy, po którym spotkamy się z autorami filmów: Izabelą Plucińską, Yannem Jouette, Wiolą Sową (w godz. 20-22.30). Uwaga, spotkania w MCK i Ostromecku do 150 osób, wejściówki do odbioru w kasie MCK.

W weekend festiwalowe wydarzenia głównie w Ostromecku

W sobotę na start warsztaty animacji w technice pikselacji i wycinanki pod okiem twórców: Izabeli Plucińskiej, Justyny Celeday i Yann Youette z Francji (zajęcia bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń - zapisy: [email protected]).

Ponadto, wykład Izabeli Chudzyńskiej „Między korytem a porcelaną” (godz. 15), performance w ostromeckim parku BBBJohannesa Deimlinga (godz. 16.30). Będzie wyjazd do Chełmna (18.30) i spotkanie z Elżbietą Jabłońską.

W niedzielę w Ostromecku: dyskusja panelowa „Jedzenie w granicach sztuki” (14.00), pokaz filmu stworzonego na warsztatach (16.00), a także spotkanie online na żywo z prof. Zbigniewem Mikołejko (16.30).

Festiwal zakończy koncert na scenie bydgoskiego MCK - wystąpi kompozytor i instrumentalista Kasper T. Toeplitz (godz. 20, o wejściówki należy pytać w kasie MCK).

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera