Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia
- Zasadniczo nie mamy zgłoszeń o nieprawidłowo zaparkowanych hulajnogach elektrycznych. Jeśli już zdarzają się, oczywiście zawsze interweniujemy – zapewnia Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bydgoszczy. - Gdy uczestniczyłem w audycji na żywo w radiu PiK o tym problemie, słuchacze mówili nie o hulajnogach, a o zachowaniach rowerzystów i o źle zaparkowanych samochodach. I faktycznie to jest problemem w naszym mieście, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę naszych interwencji.
Arkadiusz Bereszyński zwraca uwagę na to, że zasady prawidłowego parkowania e-hulajnóg opisane są w regulaminach wypożyczalni tego sprzętu, ale młodzi ludzie korzystający z niego najczęściej tylko potwierdzają, że z regulaminem zapoznali się, a jaka jest ich faktyczna wiedza o tych zasadach, tego już nikt prócz użytkownika nie wie.
Potrzebna jest edukacja
Dlatego w tej materii potrzeba jest edukacja, uświadamianie, że nieprawidłowo zaparkowany jednoślad może utrudniać ruch pieszym, a nawet być pewny zagrożeniem – można się przecież przez niego potknąć, przewrócić, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.
Autor artykułu widział ostatnio e-hulajnogę na środku drogi rowerowej wytyczonej wzdłuż ul. Magnuszewskiej w Bydgoszczy. To szczególnie niebezpieczne – wystarczy chwila nieuwagi rowerzysty i nieszczęście gotowe.
To też może Cię zainteresować
Rodzi się pytanie, czy naprawdę tak trudno jest zapoznać się z regulaminem wypożyczania sprzętu? Czy tak trudno jest przeczytać o zasadach parkowania w internecie, do którego młodzi ludzie mają nieograniczony dostęp i namiętnie w nim surfują? A może zwyczajnie trudno jest niektórym osobnikom uruchomić logiczne myślenie. Jaka bowiem jest logika w tym, że ktoś zostawia e-hulajnogę na środku chodnika lub ścieżki rowerowej? Pomijając już przepisy, jest to zwyczajnie niekulturalne i głupie!
Chyba, że ktoś robi to złośliwie, na przekór ludziom albo operatorom systemu e-hulajnóg. Może ktoś specjalnie przestawia prawidłowo wcześniej zaparkowane hulajnogi. Pytań jest wiele...
Prawo można egzekwować
A może warto wreszcie zacząć dyscyplinować odpowiedzialnych za ten bałagan? Przecież przepisy (znowelizowane Prawo o ruchu drogowym) mówią jasno: hulajnogę elektryczną należy pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, tej oddalonej od jezdni. Ma być ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a jego szerokość pozostawiona dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.
To też może Cię zainteresować
Prawo pozwala służbom na usunięcie pojazdu w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione lub gdy utrudnia ruch i zagraża bezpieczeństwu. Stawki za usunięcie e-hulajnogi to maksymalnie 123 zł i 23 zł za każdą dobę przechowywania pojazdu, ale Rada Miasta może ustalić niższe.
