W nocy drogowcy zabrali się za rozbiórkę wybudowanej w czynie społecznym kładki nad torami. Wcześniej mieszkańcy
w oryginalny sposób pożegnali ten obiekt.
<!** Image 2 align=none alt="Image 168013" >
- Kładka to był symbol Solca. Tutaj młodzi umawiali się na randki albo po maturze pili szampana. Przyznam się, że też raczyłam się tam bąbelkami, ale z okazji pierwszej premiery teatru „Szlaban”.
A ile człowiek się naprzeklinał, gdy trzeba było czekać, aż ruszy pociąg, który zablokował przejazd... To wszystko przechodzi do historii - mówi Regina Osińska, dyrektorka Soleckiego Centrum Kultury.
Dlatego centrum postanowiło happeningiem uczcić ten moment. Przy okazji nakręcono film z kładką w roli głównej. W strojach z lat 60. para zakochanych spotyka się pod metalowym przejściem.
W tej roli wystąpili pracownicy SCK: Kamila Pawlicka i Adrian Jakubowski.
W następnym ujęciu Solec w czasach obecnych i tutaj „podstarzała” para, wspominająca swoją młodość i miasto. W dojrzałe małżeństwo wcielili się Emilia i Marek Kopczyńscy, którzy chodzą na zajęcia dla seniorów w SCK. Wczoraj na pożegnanie kładki przyszła też Teresa Gabrychowicz-Rusin: - Zrobiłam sobie na pamiątkę zdjęcie przy przejściu, aby wnuki wiedziały, że taki obiekt stał w tym miejscu. Przez lata byłam dróżniczką. Pracowałam właśnie tutaj. Wiele się tutaj działo. A ile razy przechodzień oberwał rogatką w głowę, bo się mu spieszyło i przechodził przez tory w ostatnim momencie. Oj, ile nerwów człowiek tu stracił...
W nocy pracownicy Eurovii - firmy, która wygrała przetarg na budowę wiaduktu - przystąpili do rozbiórki starej konstrukcji. Powstanie tu bezkolizyjny przejazd pod torami - inwestycja pochłonie prawie 25 milionów złotych.
- Miasto podzielone jest szlabanami na dwie części. Utrudnia to życie mieszkańcom, ale jest również uciążliwe dla wszystkich chcących dojechać do parku przemysłowego. Budowa tunelu usprawni komunikację na drodze wojewódzkiej, przebiegającej przez Solec Kujawski - mówi Zbigniew Stefański z Urzędu Miasta Solca Kujawskiego.
<!** reklama>
Zmodyfikowany zostanie układ komunikacyjny w sąsiedztwie wiaduktu. Zaprojektowano nowe jezdnie, skrzyżowania, chodniki... Na czas budowy tunelu otwarty będzie przejazd kolejowy w okolicach ul. Sportowej. Powstanie specjalne przejście dla pieszych - na wysokości pierwszego przejścia na perony. Wiadukt zapewni szybszy przejazd pociągom. W przyszlości będą jeździć tutaj częściej, bowiem takie jest założenie tworzonej szybkiej kolei metropolitalnej BiT-City. Po rozbiórce kładki, ekipy drogowców przełożą kable, a w następnej kolejności rozbiorą nawierzchnię jezdni w miejscu przejazdu.
- Widziałam już wizualizację wiaduktu. To powiew XXI wieku. Taki nowoczesny obiekt. To już będzie inne miasto - wzdycha Regina Osińska.
Zobacz galerię: Koniec z randkami na kładce