Po raz kolejny mieszkańcy Bydgoszczy, Osielska i okolic mieli okazję wesprzeć potrzebujące zwierzęta ze schronisk w naszym województwie. Tam właśnie braki odczuwane są przez cały rok, które szczególnie dotkliwe są w okresie zimowym, kiedy - oprócz braków w zapasach podstawowych rzeczy, takich jak jedzenie, miski, smycze, obroże czy koce dla psów i kotów - schroniska borykają się z brakiem materiałów do zabezpieczenia bud i kojców przed zimnem.
Dlatego po raz kolejny we współpracy ze Stowarzyszeniem Stukot zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w naszej akcji "Karma wraca", w ramach której w zamian za przekazanie artykułów (w tym: koców, karmy, podkładów higienicznych, zabawek, legowisk, smyczy, żwirku czy smakołyków) mogli odebrać świąteczne drzewko. W akcję zaangażowali się także licznie stali partnerzy naszej akcji.
– Wzorem poprzednich lat, tak i w tym roku włączyliśmy się w zbiórkę darów rzeczowych, które pomogą czworonogom przetrwać zimne dni. Bezdomne, w wielu przypadkach porzucone zwierzaki zasługują na odrobinę ciepła, dobrego jedzenia i dach nad głową – mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy, jeden z partnerów wydarzenia.

"Karma wraca" w Bydgoszczy i w Osielsku
Finał akcji miał miejsce w sobotę, 16 grudnia, na placu przed Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy oraz w niedzielę, 17 grudnia, na placu przed Urzędem Gminy Osielsko. Łącznie do rozdania mieliśmy 350 choinek, w tym 200 w Bydgoszczy i 150 w Osielsku. Celem zbiórki jest wsparcie Stowarzyszenia Stukot i Schroniska w Pruszczu oraz okolicznych schronisk.
Mieszkańcy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. W Bydgoszczy zebraliśmy około 300 kg suchej karmy, 112 kg karmy mokrej, 30 kg smakołyków, 70 zabawek, tyle samo koców, 7 legowisk, a także m.in. liczne smycze, obroże i in. Równie hojni byli mieszkańcy Osielska. Zebraliśmy tutaj: około 400 kg suchej i 160 kg mokrej karmy, 60 koców, 33 zabawki, ok. 50 kg smaczków i in.
Dostępne u leśników bożonarodzeniowe drzewka, które przekazaliśmy mieszkańcom, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Przypominamy, że Lasy Państwowe nie wycinają choinek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie zwykły las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka, a nawet można je sobie wyciąć samemu. Dzięki temu, że choinki są wycinane na bieżąco, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.
Kujawsko-Pomorskie. Jak jeszcze możemy pomóc zwierzętom?
Osoby, które nie zdążyły lub nie miały możliwości wzięcia udziału w akcji w tym terminie, będą jeszcze miały szansę pomóc czworonogom, bowiem dla schronisk pomoc cenna jest przez cały rok, a zima przynosi schroniskom wiele problemów związanych nie tylko z temperaturami, ale także z powiększającym się gronem podopiecznych. I choć najlepszym sposobem pomagania zwierzakom jest adopcja, zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może mieć w swoich czterech kątach psa lub kota. Pamiętajmy, że bezdomne zwierzęta otrzymują w schroniskach namiastkę godnego życia, dużo miłości i niezbędnej opieki. Dlatego tak ważne jest nasze wsparcie w każdej postaci. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być właśnie przekazanie schroniskom darów. Pomóc można także np. angażując się w wolontariat w schronisku lub wyprowadzając na spacer zwierzaki ze schronisk. Zachęcamy do kontaktu z lokalnym schroniskiem i zapytania na miejscu o możliwość przekazania takiej pomocy.