Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpiel w rzece i Kanale Bydgoskim jest ryzykowna

Sławomir Bobbe
W tym miejscu, jak głosi napis na znaku ostrzegawczym, utonęło 21 osób, ale chętnych do kąpieli i tak nie brakuje.
W tym miejscu, jak głosi napis na znaku ostrzegawczym, utonęło 21 osób, ale chętnych do kąpieli i tak nie brakuje. Filip Kowalkowski
Kilka upalnych dni wystarczyło, by sporo bydgoszczan zaczęło szukać ochłody nad wodą.

W naszym mieście jest wiele miejsc, gdzie zwyczajowo, od 
wielu lat, kąpie się wielu bydgoszczan. Znajdują się głównie nad Brdą w okolicach Smukały, Opławca i Piasków. Chętnych nie brakuje również do taplania się w wodzie Kanału Bydgoskiego w okolicach śluzy na Osowej Górze. Swoich amatorów mają liczne glinianki, a nawet Wisła w Fordonie. Szukanie ochłody w bydgoskich wodach jest nie tylko lekkomyślne i ryzykowne (między innymi ze względów sanitarnych), ale również - zabronione. Warto o tym pamiętać, zanim dostanie się mandat, którego wysokość sięgnąć może nawet 250 złotych.

- Na terenie naszego miasta nie ma możliwości wyznaczania kąpielisk na otwartych akwenach, co wynika z przepisów ustawy Prawo wodne. Dlatego też nie ma wyznaczonych legalnych miejsc do kąpieli ani na 
Brdzie w obrębie miasta, ani na Kanale Bydgoskim i innych naturalnych zbiornikach - podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Dlatego nawet na wspomnianych wcześniej „dzikich” kąpieliskach znaleźć można znaki informujące o zakazie wchodzenia do wody.

Zobacz też

Ruszył już sezon na kąpiele w jeziorach. Zobaczcie zdjęcia z weekendu w Pieckach i Prądocinie. O czym należy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą: Przede wszystkim wybierajmy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytajmy instrukcje korzystania z kąpieliska oraz wszelkie informacje i przestrogi dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy.Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.INFO Z POLSKI 25.05.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Początek sezonu letniego w Pieckach i Prądocinie [zdjęcia]

Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. W naszym mieście nie zabraknie z tej okazji ciekawych wydarzeń dla milusińskich. Pierwsze zabawy już jutro - 31 maja, a moc atrakcji czekać będzie 1 czerwca.

Dzień Dziecka w Bydgoszczy [lista atrakcji]

- Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta oznacza miejsca nielegalnych kąpielisk znakami „Zakaz kąpieli”. Zakazy te egzekwuje policja i Straż Miejska - informuje Marta Stachowiak. Artykuł 5 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że kto złamie taki zakaz, może spodziewać się kary („kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”). I choć mundurowi mandatu na osobę niepełnoletnią (a to one głównie korzystają z kąpieli w takich miejscach) bezpośrednio nie nałożą, to jednak mogą ukarać rodziców.

Dlaczego miasto nie zorganizuje jednego bądź kilku kąpielisk, na terenie których będzie można kąpać się nie tylko zgodnie z prawem, ale i bezpiecznie? Właśnie ze względów... bezpieczeństwa.

- Kąpielisko przede wszystkim powinno być bezpieczne – trzeba pamiętać o miejscach, które stwarzają szczególne zagrożenie dla potencjalnych kąpiących się - tłumaczy Marta Stachowiak. - Nie mogą być organizowane między innymi przy portach, śluzach, mostach, na szlakach żeglownych oraz na wodach, gdzie występują wiry czy też zanieczyszczenia. Nie mogą się także znajdować na wodach, które są wodami płynącymi (rzeki), w których prędkość wody przekracza metr na sekundę.'

Czytaj też: Bydgoszczanie zapłacą więcej za śmieci i miejskie lokale?

Bydgoszczanie nie mają również co liczyć na powrót do pomysłu stworzenia plaży i kąpieliska na Wyspie Młyńskiej.

- Kąpielisko nie może być usytuowane na Wyspie Młyńskiej – jest to Międzynarodowy Szlak Wodny E70. Zgodnie z przepisami, nie dopuszcza się tworzenia kąpielisk na szlaku żeglownym. Przede wszystkim chodzi tu o przywoływane wielokrotnie bezpieczeństwo kapiących się i przepływających statków (zagrożenie przy wykonywaniu manewrów), ale także o przepisy, które regulują szerokość danego szlaku żeglownego - twierdzi Marta Stachowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!