https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz będzie gospodarzem mistrzostw Polski Polskiego Czerwonego Krzyża w udzielaniu pierwszej pomocy

Paweł Kaniak
14 czerwca w Myślęcinku młodzież z całej Polski weźmie udział w praktycznych konkurencjach sprawdzających ich zdolności ratownicze
14 czerwca w Myślęcinku młodzież z całej Polski weźmie udział w praktycznych konkurencjach sprawdzających ich zdolności ratownicze Szymon Starnawski / zdjęcie ilustracyjne
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża to ogólnopolski konkurs, którego celem jest popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy wśród młodzieży. W zawodach biorą udział 5-osobowe drużyny uczniów ze szkół ponadpodstawowych, które rywalizują w realistycznie zainscenizowanych sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy.

Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą teoretyczną dotyczącą pierwszej pomocy, muszą znać historię Czerwonego Krzyża oraz posiadać wiedzę na temat Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Oczywiście, konieczne są też praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

- Podczas mistrzostw sprawdzana jest skuteczność działań, szybkość reakcji oraz praca zespołowa w sytuacjach stresowych - informuje Patrycja Zachaj z Polskiego Czerwonego Krzyża.

PCK organizuje mistrzostwa pierwszej pomocy już po raz 31. Etap centralny w tym roku odbędzie się w Leśnym Parku Kultury i Sportu Myślęcinek w Bydgoszczy w dniach 13-15 czerwca 2025 roku. Główny dzień rywalizacji przypadnie na 14 czerwca, kiedy to drużyny zmierzą się w praktycznych konkurencjach sprawdzających ich zdolności ratownicze. Patronat nad etapem centralnym objęli między innymi Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy. - W etapie centralnym bierze udział 16 drużyn reprezentujących swoje województwa, co czyni to wydarzenie niezwykle prestiżowym i wyjątkowym na skalę kraju - dodaje Patrycja Zachaj.

Zwycięska drużyna otrzyma tytuł mistrza Polski w udzielaniu pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc przedmedyczna. Jak udzielić pomocy w nagłych sytuacjach? - przydatna może być aplikacja

W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć instrukcje, co zrobić, by w nagłym wypadku skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Z instrukcji można skorzystać bez logowania się do aplikacji. Wystarczy zainstalować ją na swoim telefonie. Na stronie głównej aplikacji jest zakładka „Pierwsza pomoc”. Można tam znaleźć między innymi instrukcję używania defibratora AED oraz zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach:

  • utraty przytomności,

  • braku oddechu,

  • bólu w klatce piersiowej,

  • udaru,

  • alergii,

  • wypadku komunikacyjnego.

Są tam też informacje, jak ułożyć kogoś w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej) i wykonać chwyt Rauteka (stosowany, gdy trzeba poszkodowanego szybko ewakuować z miejsca zdarzenia, a on sam nie może się przemieszczać).

W aplikacji mojeIKP można też dowiedzieć się, jak rozmawiać z dyspozytorem numeru alarmowego (bezpośredni z aplikacji można zadzwonić pod numer 999) oraz poczytać o aspektach prawnych, ponieważ udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to prawny obowiązek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski