Filip Bares
Filip Bares
Kamil Majchrzak (139. miejsce w rankingu ATP) pokonał w czwartek Hiszpana Roberto Carballesa Baenę (91.) 2:0 (6:3, 6:2) w II rundzie challengera Pekao Szczecin Open. W ćwierćfinale zagra również drugi z Polaków Paweł Ciaś.

Majchrzak przystąpił do szczecińskiego turnieju po odpadnięciu z challengera w Tulln, gdzie przegrał w półfinale z Francuzem Hugo Gastonem (129.). Grę w Polsce rozpoczął od pokonania Włocha Andrei Pellegrino (238.) w dwóch setach, ale nie było łatwo - ostatnie rozdanie panowie grali 65 minut.

W czwartek po drugiej stronie stał Roberto Carballesa Baena (91.), który w I rundzie ograł Ukraińca Vitaliyego Sachko (261.). Na początku pierwszego seta Hiszpan postraszył Polaka przy jego gemie serwisowym, ale na strachu się skończyło. Majchrzak przełamał rywala przy stanie 3:2. W ostatnim gemie Baena obronił dwie piłki setowe, ale ostatecznie przegrał 3:6. W drugiej odsłonie Hiszpan został przełamany już w pierwszym gemie oraz ponownie przy stanie 2:4 i Majchrzak ostatecznie wygrał 6:2.

Kluczem do sukcesu Polaka był serwis. Pierwsze podanie trafiał z 61 proc. skutecznością, z czego wygrywał 74 proc. punktów, podczas gdy Hiszpan trafiał tylko 52 proc. i wygrywał 64 proc. punktów. Baena nie miał wystarczająco dobrego returnu, ale mimo to miał więcej okazji na przełamanie (10) niż Polak (9). Żadnej nie udało mu się jednak wykorzystać.

– To było moje najlepsze spotkanie w szczecińskim challengerze i jestem bardzo zadowolony ze swojej postawy. Graliśmy ze sobą już trzykrotnie, więc doskonale wiedziałem, co muszę robić, aby zwyciężyć. Grę udało mi się też podeprzeć dobrym serwisem, który odpowiednio funkcjonował zwłaszcza wtedy, gdy rywal miał break pointy lub wynik był na styku. Cały czas byłem skupiony i mam nadzieję, że uda mi się utrzymać taką formę serwisową oraz mentalną w kolejnych meczach – powiedział tuż po zakończeniu spotkania Polak.

W ćwierćfinale Majchrzak zmierzy się Duńczykiem Holgerem Vitusem Nodskovem Runem (136.), który do tej pory ograł Taro Daniela (112.) i Pablo Andujara-Albę (94.). Dalej gra również Paweł Ciś, który w I rundzie pokonał Czecha Vita Koprivę (198.) 2:1 (6:2, 4:6, 6:4), a w II Włocha Stefano Travaglię (99.) 2:1 (6:7, 6:3, 2:6). W przypadku zwycięstwa obu panów będziemy mieli polski półfinał.