Kamienica przy ul. Podgórnej 5 to pierwszy budynek przy wejściu na zbocze na Szwederowie. To zresztą wyjątkowy budynek - stworzony w stylu modernistycznym z przewagą elementów art deco, charakteryzującym się geometrycznymi wzorami i powtarzalnymi deseniami.
Kamienica zwana jest też domem „Pod trzema orłami”, bo szczególnie wyróżniają się na niej trzy pilastry, zwieńczone płaskorzeźbami orłów.
Kamienica do remontu
Kamienica od kilku lat nadaje się do remontu. Tynk ledwo się trzyma, mury wysmarowane są przez graficiarzy. Część budynku zabezpieczono już specjalną siatką. Właściciele od dłuższego czasu czekali na wpisanie go do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora.
Poza walorami architektonicznymi, obiekt ma wiele wartości historycznej. Wybudowano go po I wojnie światowej według projektu właściciela Jakóba Hechlińskiego w miejscu fabryki mebli Menninga, wykupionej w 1920 r. od niemieckiego właściciela przez Spółkę Stolarską Hechlińskiego, Leona Figiela i Witolda Kukowskiego.
Właściciel trafił do obozu
Był siedzibą studia projektowego i fabryki mebli artystycznych. Pracownia rzemieślnicza prosperowała świetnie aż do 1939 roku, kiedy właścicieli wyrzucono z ich domu, a fabrykę przejęli Niemcy. Hechliński zginął w 1944 roku w obozie koncentracyjnym Stutthof, a jego fabrykę po wojnie upaństwowiono i włączono do Bydgoskich Fabryk Mebli.

W 2021 roku, w 77. rocznicę śmierci Hechlińskiego, na budynku odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.
