Kamienicę przy ul. Chocimskiej 1 wzniesiono w latach 1885-1888 dla kupca i restauratora Reinholda Zschiesche. Na początku XX wieku na parterze mieściła się restauracja i piwiarnia właściciela posesji - informuje bydgoski ratusz.
Budynek prezentuje formy architektury eklektycznej. Narożnik jest zaakcentowany dwukondygnacyjnym wykuszem. Od strony ul. Gdańskiej na wysokości pierwszego i drugiego piętra wkomponowano balkony. Lukarny pozwoliły nadać poddaszu użytkowy charakter. Skrajne skrzydła budynku - zarówno od strony Gdańskiej, jak i Chocimskiej - zdobią eleganckie szczyty. Elewację upiększają natomiast m.in. gzymsy, naczółki okienne, tralki, półkolumny, boniowanie. Kamienicę zaprojektował Józef Święcicki, znakomity budowniczy przez całe życie związany z Bydgoszczą.
Z kolei trzykondygnacyjna kamienica przy ul. Chocimskiej 11 wzniesiona została na planie litery „L” około 1900 roku i pełni funkcję mieszkalno-usługową. W ściętym narożniku na parterze funkcjonuje bowiem sklep. Charakterystycznym elementem elewacji jest licowana cegła, która zdominowała górne partie budynku. Na parterze zastosowano boniowanie, kondygnacje rozdzielają gzymsy. Otwory okienne zdobią opaski oraz zróżnicowane naczółki. W wejściu od strony ul. Chocimskiej jest solidna stolarka drzwiowa z dużym naświetlem. Obecnie trwają jeszcze prace przy części parterowej kamienicy.
W ostatnich latach w tej części miasta wyremontowanych zostało więcej budynków. Blask odzyskały zabudowania przy ul. Chocimskiej 5, 9, 10 i 26. Ulicę czeka też rewitalizacja wraz z budową linii tramwajowej, która połączy dworzec kolejowy i Gdańską. Trwają przygotowania do zlecenia prac projektowych. Miasto zabezpieczyło ponadto w budżecie pieniądze na rozpoczęcie zmiany sposobu użytkowaniu budynku Szkoły Podstawowej nr 37 przy sąsiedniej ul. Kościuszki. Z zaadaptowanych pomieszczeń i terenu korzystać ma Przedszkole nr 80.
Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego analizuje natomiast możliwość rewitalizacji zabytkowych budynków „Londynka” - przy ul. Pomorskiej 88 A1 i 88 A2. Wstępny plan zakłada wykorzystanie ich - po niezbędnych pracach konserwatorskich i modernizacyjnych - na cele budownictwa społecznego.
