Ulica Karmelicka została wytyczona prawdopodobnie na początku XIX wieku. Można ją dostrzec na starym planie miasta z 1835 roku - informuje bydgoski ratusz. Nazwa nawiązuje do zabudowań klasztoru karmelitów, które istniały na placu Teatralnym. Po sekularyzacji zakonu zabudowania zakupiło miasto. W miejscu klasztoru w 1824 roku powstał Teatr Miejski. Po klasztorze nie zachowały się już żadne zabudowania. Przed wojną przy ul. Karmelickiej (na rogu z Focha) mieściła się restauracja z dużym ogrodem letnim. Przy brzegu Brdy znajdowała się natomiast przystań wioślarska klubu „Gryf”.
Karmelicka niebawem będzie wjazdem do dwupoziomowego, podziemnego parkingu przy Operze Nova. Wzdłuż ulicy prowadzone są prace wodociągowe związane z budową kanału deszczowego z wylotem do rzeki. To część większego kanału biegnącego od ul. Warmińskiego. Łączenie pod ul. Focha będzie wykonane metodą bezwykopową. Wszystkie prace przy budowie są koordynowane z pracami przy budowie IV kręgu Opery Nova. Prace nad kanalizacją deszczową zakończą się przed wakacjami. W trakcie robót zamknięty jest ciąg pieszo-rowerowy będący częścią bulwaru.
Po pracach wodociągowych rozpoczną się roboty drogowe. W ich zakres wejdzie m.in. wykonanie nowej podbudowy, ułożenie kamiennej nawierzchni oraz budowa chodnika. Projekt uwzględnił zachowanie rosnących wzdłuż ulicy drzew na czele z okazałym platanem, która ma status pomnika przyrody. Wyjazd z ul. Karmelickiej możliwy będzie wyłącznie w prawo, bez dodatkowej sygnalizacji świetlnej.
