Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 20 stycznia: Chmura czarnego pyłu spowiła Kapuściska i Wyżyny. To popiół z elektrociepłowni

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 20 stycznia: Chmura czarnego pyłu spowiła Kapuściska i Wyżyny. To popiół z elektrociepłowni
Kalendarium bydgoskie na 20 stycznia: Chmura czarnego pyłu spowiła Kapuściska i Wyżyny. To popiół z elektrociepłowni Pixabay / zdj.ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 20 stycznia, sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

20 stycznia 1399 roku zapisana została pierwsza wzmianka o pobycie zakonników karmelitów w Bydgoszczy. Mikołaj Szeblonis i jego matka Małgorzata, mieszczanie z Bydgoszczy, odstąpili klasztorowi Panny Marii zakonu karmelitów w Bydgoszczy swój ogród z zastrzeżeniem, aby przeor i konwent odprawiali w każde suchedni 2 msze i 6 lekcji w intencji ofiarodawców.

20 stycznia 1805 roku zapadła decyzja, że kolejne egzekucje w mieście nie będą się już odbywały publicznie. W związku z tym dzierżawca dawnego wzgórza katowskiego przy pl. Poznańskim zniszczył ustawioną na skarpie szubienicę.

20 stycznia 1807 roku nastąpiło ponowne przybycie do miasta gen. Jana Henryka Dąbrowskiego na czele wojsk polskich. Dąbrowski zatrzymał się tak jak 13 lat wcześniej w domu Szypiura przy ul. Długiej. Tym razem towarzyszył mu autor słów polskiego hymnu, Józef Wybicki.

20 stycznia 1920 roku do miasta wkroczyły pierwsze po 148 latach zaborów oddziały wojska polskiego. Pierwszy konny patrol wjechał na Stary Rynek o godz. 10.40. Około godz. 13 pojawił się większy oddział żołnierzy 6 pułku piechoty dowodzony przez mjr. Bernarda Śliwińskiego z artylerią i tzw. żółtymi ułanami z Gniezna. Uroczyste powitanie miało miejsce na Starym Rynku, gdzie przemówienie wygłosił Jan Biziel, przewodniczący Polskiej Rady Ludowej. Komendę nad miastem objął płk Witold Butler.

20 stycznia 1929 roku nastąpiło uroczyste otwarcie stałej linii autobusowej łączącej Bydgoszcz z Gnieznem. Autobusy odjeżdżały z Bydgoszczy z przystanku przy ul. Jagiellońskiej dwa razy dziennie. Droga zabierała im 6 godzin.

20 stycznia 1941 roku na Starym Rynku, naprzeciw budynku dzisiejszej biblioteki władze okupacyjne ponownie ustawiły pomnik znienawidzonego przez Polaków „Fryca”, czyli Fryderyka II Wielkiego. Pomnik po wyzwoleniu miasta w roku 1945 został usunięty i przeznaczony na złom.

20 stycznia 1945 roku rozkazem ministra obrony narodowej powołana została Wojskowa Komenda Uzupełnień mieszcząca się w budynku przy ul. Dworcowej 9 celem rekrutacji żołnierzy do wojska. Potem komenda przeniosła się do budynku przy ul. Stromej 1, gdzie funkcjonowała aż do początków XXI wieku.

20 stycznia 1957 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL. W Bydgoszczy frekwencja przekroczyła 96 proc. Bydgoszczanie „wybrali”, spośród pięciu kandydatów, czterech: dwóch działaczy PZPR, po jednym ZSL i SD. Ponieważ większość głosowała, zgodnie z agitacją władz, jawnie, bez skreśleń, okazało się, że jedynie 6 proc. głosujących zaznaczyło na liście osoby, na które oddały swój głos.

20 stycznia 1961 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchomiło po raz pierwszy stałą autobusową linię pośpieszną łączącą Bydgoszcz z Fordonem. Autobusy kursowały co godzinę od 4.30 do 22. Bilet w jedną stronę kosztował 4 złote.

20 stycznia 1963 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum Budowlanego im. Jurija Gagarina przy ul. Pestalozziego w Bydgoszczy.

20 stycznia 1970 roku na pokładzie samolotu „LOT”, który wystartował z Warszawy i lądował w Bydgoszczy doliczono się 10000. pasażera na trasie Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz. Był nim energetyk Roman Majcherek. W nagrodę otrzymał bilet do Warszawy i z powrotem.

20 stycznia 1972 roku nastąpiło otwarcie pierwszego w Bydgoszczy klubu związku zawodowego pracowników służby zdrowia „Medyk” przy ul. Zaułek. Przez wiele lat lokal ten cieszył się ogromnym powodzeniem wśród bydgoszczan.

20 stycznia 1973 roku po raz pierwszy bydgoszczanie mogli spróbować nowego rodzaju pieczywa, nazywanego „chlebem słodowym”, produkowanego z mąki żytniej i pszennej z dodatkiem ekstraktu słodowego. Kilogramowe bochenki opakowane w folię aluminiową kosztowały 7 złotych i cieszyły się przez wiele lat sporym powodzeniem, ponieważ dłużej zachowywały świeżość niż pieczywo zwykłe.

20 stycznia 1976 roku w Szwecji na zamarzniętym jeziorze bydgoszczanin Romuald Knasiecki zdobył pierwszy w historii polskiego sportu tytuł mistrza świata w wyścigach bojerów.

20 stycznia 1985 roku przed południem osiedla Kapuściska i Wyżyny spowiła chmura czarnego pyłu. Osiadł on potem na domach, samochodach i śniegu, stając się widomym dowodem zanieczyszczenia. Jak się okazało, był to popiół pochodzący z nowej elektrociepłowni, EC-III.

20 stycznia 1990 roku odbył się pierwszy w dziejach Teatru Polskiego ekskluzywny spektakl nocny „dla dorosłych”. Na pierwszy ogień zaprezentowano adaptację poematu „Wrzosy” Emila Zegadłowicza.

20 stycznia 1994 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy otrzymał b. pracownik Rozgłośni Polskiej Wolna Europa, „reporter papieża Jana Pawła II”, Tadeusz Nowakowski. Wieczorem w Teatrze Polskim odbył się premierowy pokaz adaptacji książki Nowakowskiego „Obóz Wszystkich Świętych”.

20 stycznia 2004 roku Jerzy Hoffman odebrał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy, przyznany mu przez Radę Miasta w dniu 28 maja 2003 roku. Hoffman w Bydgoszczy uczęszczał po II wojnie do I LO, gdzie zdał maturę w 1950 roku.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!