Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny wybrzmi z „Nową nadzieją”

Justyna Tota
Justyna Tota
„Preludium” do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego był plenerowy koncert „Muzyka z kosmosu” przed gmachem Filharmonii Pomorskiej. Teraz czas na festiwalowe koncerty, które odbywać się będą od 16 września do 7 października. „Postscriptum” festiwalu 9 października.
„Preludium” do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego był plenerowy koncert „Muzyka z kosmosu” przed gmachem Filharmonii Pomorskiej. Teraz czas na festiwalowe koncerty, które odbywać się będą od 16 września do 7 października. „Postscriptum” festiwalu 9 października. Arkadiusz Wojtasiewicz
W piątek (16 września) rozpoczyna się 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Nowa Nadzieja”. W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpią znakomici artyści, zabrzmią wyjątkowe dzieła oraz wielkie hity. O jubileuszowej edycji festiwalu specjalnie dla naszych Czytelników mówi dyrektor Maciej Puto.

Już „Preludium” do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, czyli plenerowy koncert „Muzyka z kosmosu”, na który w sierpniowy wieczór przed swój gmach zaprosiła Filharmonia Pomorska, sprawiło, że melomani byli wprost oczarowani, określając wydarzenie prawdziwie „kosmicznym przeżyciem”.

Wielkie święto muzyki, jakim jest Bydgoski Festiwal Muzyczny - jedna z najstarszych imprez tego typu w Polsce i najbardziej reprezentatywna dla Kujawsko-Pomorskiego - rozpocznie się w przyszły piątek, 16 września.

Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, gdyż jubileuszowa. Rozwinięciem dorocznego (od 2016 r.) hasła „Kontrasty” dla 60. BFM jest „Nowa Nadzieja”.

- Koncerty 60. BFM planowaliśmy oczywiście z wielomiesięcznym, a w jednym przypadku nawet kilkuletnim wyprzedzeniem. Działo się to w momentach, kiedy kolejne fale pandemii już nie tak ostro atakowały. Wówczas też pojawiała się nadzieja na powrót do normalności. Stąd też i hasło przygotowywanego festiwalu „Nowa nadzieja”. Jednak po 24 lutego, myśl przewodnia 60. BFM nabrała zupełnie nowego znaczenia. W tym trudnym dla Europy czasie przecież musimy mieć nadzieję - wyjaśnia nam Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.

- Po wielu miesiącach zabiegów i przekładanych terminów, spowodowanych pandemią, do Bydgoszczy przyjadą znakomici artyści: Tallinn Chamber Orchestra i Estonian Philharmonic Chamber Choir, by zaprezentować dzieła genialnego Arvo Pärta, nacechowane pokorą, prostotą i mistycyzmem - zapowiada dyrektor Maciej Puto.

Wspomniani przez szefa Filharmonii Pomorskiej wykonawcy przed festiwalową publicznością w Bydgoszczy wystąpią 2 października (niedziela) o godz. 17. Najpierw jednak uroczyste otwarcie 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, które już za tydzień (16 września) o godz. 19 - oczywiście na estradzie FP.

Bydgoski Festiwal Muzyczny otworzy „Siedem bram Jerozolimy” Pendereckiego

- Na inaugurację zapowiadamy monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy” z udziałem najwybitniejszych polskich solistów, naszej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, pod batutą wieloletniego współpracownika i przyjaciela kompozytora - Macieja Tworka - mówi dyrektor Maciej Puto.

- Dla zapewnienia tytułowego „Kontrastu” przygotowujemy również koncerty: „Ewa Bem symfonicznie” i „Dumne One 2.0”, które są naszymi autorskimi projektami - podkreśla dyrektor Filharmonii Pomorskiej. - Aranżacje do pierwszego z nich - na prośbę pierwszej Damy polskiego jazzu - pisze Krzysztof Herdzin, zaś piosenki tak dumnych artystek, jak: Kalina Jędrusik, Kora, Kayah, Whitney Houston, Ludmiła Jakubczak, Lady Gaga czy Anna Jantar opracowuje Jacek Piskorz, który też poprowadzi Capellę Bydgostiensis. W koncercie tym zaśpiewają, m.in., Małgorzata Ostrowska i Kasia Cerekwicka.

- Na finał festiwalu zabrzmią utwory Wojciecha Kilara w roku 90. rocznicy jego urodzin. Usłyszymy, m.in., muzykę z mało znanego w Polsce filmu „Król ostatnich dni”. Obok naszych symfoników, w koncercie weźmie udział świetny Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, a całość poprowadzi maestro Marek Pijarowski - mówi dyrektor Maciej Puto o finałowym koncercie, który odbędzie się 7 października (piątek) o godz. 19.

Polecamy także

Na tym nie koniec muzycznych propozycji festiwalu.
- Nowością BFM są koncerty: „Preludium”, który miał miejsce 19 sierpnia na placu przed gmachem Filharmonii Pomorskiej, oraz „Postscriptum” 9 października , dedykowany dla rodzinnej publiczności i objawiający różne aspekty ludzkiego głosu. W rolach gospodarzy koncertów znani dziennikarze i konferansjerzy: Magda Miśka-Jackowska, Piotr Metz, Cezary Nelkowski, Jerzy Snakowski i Marcin Żebrowski - dodaje dyrektor Maciej Puto, zapraszając na święto muzyki w Bydgoszczy.

Pełny program festiwalu jest zamieszczony w kalendarium FP na stronie: www.filharmonia.bydgoszcz.pl, artystów i daty koncertów prezentujemy także w naszej galerii powyżej.

Honorowy patronat nad 60. BFM objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
Wydarzenie dofinansowano z budżetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasta Bydgoszczy.

Sprzedaż biletów (od 30 zł) jest prowadzona poprzez stronę www.bilety24.pl. Bilety i karnety można nabyć także w kasie FP, od wtorku do piątku w godz. 14-18 i (rezerwacja: tel. 52 321 02 34, 52 321 04 67, e-mail: [email protected]).

Jubileuszowy 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny wybrzmi z „Nową nadzieją”
oficjalny plakat
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera