Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

John Damski nie jest już w Solcu Kujawskim nieznanym bohaterem. Jego imię przypomina tablica

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Tablicę poświęconą pamięci Johna i Jana Damskich odsłonili na soleckim rynku, na budynku nr 4,  przedstawiciele rodziny: Robert Zieliński i Krzysztof Damski
Tablicę poświęconą pamięci Johna i Jana Damskich odsłonili na soleckim rynku, na budynku nr 4, przedstawiciele rodziny: Robert Zieliński i Krzysztof Damski Maja Stankiewicz
Przygotowania do tej uroczystości trwały lata. Z trudem zdobywano informacje. Dziś solecczanie już wiedzą kim był John Damski. Przypomina o tym tablica odsłonięta na Placu Jana Pawła II.

Pamiątkowa tablica przywołuje pamięć dwóch dawnych mieszkańców Solca Kujawskiego: Jana Damskiego i jego syna, także Jana, który po wyemigrowaniu do USA po II wojnie światowej zmienił je na John. To on w czasie wojny ratował Żydów i znalazł się w zaszczytnym gronie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na jego ślad przed laty natrafili działacze Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego i zaczęli drążyć temat.

Lata poszukiwań

- Stowarzyszenie podjęło się zadania przywrócenia postaci Johna Damskiego zbiorowej pamięci. Już w 2016 r. zainicjowany został pierwszy projekt z historyczką Agnieszką Wysocką. Informacji poszukiwaliśmy w różnych miejscach i instytucjach w Polsce i za granicą. Dzięki podjętym działaniom i życzliwości wielu osób udało się nam ustalić wiele faktów i nawiązać kontakt z rodziną – wspominała Alicja Żaguń, działaczka stowarzyszenia.

To ona poprowadziła uroczystość na Placu Jana Pawła II, podczas której odsłonięta została tablica poświęconą Johnowi Damskiemu, a także jego ojcu Janowi, policjantowi z Solca, który po wybuchu II wojny światowej trafił na wschodnie rubieże Polski i prześladowany przez Rosjan został w 1941 r. zamordowany.

- Rodzina Damskich przyjechała tutaj w 1919 r. z zachodnich Niemiec. Jan Damski junior dorastał w naszym mieście. Był znakomitym sportowcem. Przyjaźnił się m. in. z Jakubem Daumanem pochodzącym z żydowskiej rodziny, który tak jak on działał w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół – opowiadał na rynku Łukasz Wojtecki, pracownik Muzeum Solca im. księcia Przemysła.

Wybuch II wojny światowej zastał Johna Damskiego w Gdyni, gdzie stanął do walki w obronie miasta.

- W następnych miesiącach był więziony i przebywał w różnych miejscowościach m. in. w Zamościu, gdzie poznał żydowską rodzinę Rozenów. Z narażeniem życia przez całą wojnę opiekował się nimi. Pomagał też innym Żydom. Po zakończeniu wojny razem z Sarą Rozen, która została jego żoną wyjechał do USA - informował Łukasz Wojtecki.

Solecczanie dumni

- Jestem dumna, że obaj panowie dołączają dzisiaj do znanych osobistości naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać – mówiła chwilę po odsłonięciu tablicy Teresa Substyk, burmistrz Solca Kujawskiego. Na prośbę organizatorów odsłonięcia dokonali krewni Johna Damskiego: Robert Zieliński i Krzysztof Damski.

To Cię może również zainteresować

Mieszkańców i gości zaproszono także do Soleckiego Centrum Kultury na konferencję pt. „John Damski – nieznany bohater”. Specjalny program zaprezentowali tu uczniowie SP nr 4 działający w kółku historycznym. Jak podkreślono - prezentację przygotowywali rok, w ramach projektu nadzorowanego przez Elżbietę Wysocką, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego.

Młodzież nie tylko mówiła o Johnie Damskim, także o Holokauście. - W latach 30. w Solcu mieszkało już tylko 10. Żydów, w chwili wybuchu wojny było ich dwóch. Zostali zamordowani jesienią 1939 r. W czasie wojny zniszczono żydowski cmentarz i synagogę – informowali uczniowie. Wykład o Johnie Damskim, który zmarł w 2000 roku i pochowany został na cmentarzu w Kalifornii, wygłosił także Mirosław Sprenger z delegatury IPN w Bydgoszczy.

Do 5 kwietnia w Soleckim Centrum Kultury oglądać można okolicznościowe wystawy dotyczące Johna Damskiego. Jedną przygotował IPN, drugą uczniowie SP nr 4 w Solcu Kujawskim.

- Był źródłem rodzinnej dumy. Miał ciężkie życie. Piękne, ale ciężkie – mówił w Solcu łamiącym się ze wzruszenia głosem Robert Zieliński, siostrzeniec Johna Damskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: John Damski nie jest już w Solcu Kujawskim nieznanym bohaterem. Jego imię przypomina tablica - Gazeta Pomorska