Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zarządzenie biskupa bydgoskiego ws. rekolekcji w szkołach. W jakiej będą formie?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Biskup bydgoski proponuje, aby szkolne rekolekcje zostały zorganizowane w formie uwzględniającej obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa. Czy będą one zatem w kościołach?
Biskup bydgoski proponuje, aby szkolne rekolekcje zostały zorganizowane w formie uwzględniającej obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa. Czy będą one zatem w kościołach? Tomasz Czachorowski
Biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk wydał zarządzenie dotyczące szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Z uwagi na pandemię zaleca przeprowadzenie ich w mniejszych grupach. Do 20 lutego br. dyrektorzy szkół mają być powiadomieni o ich terminach i formie.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

od 16 lat

Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej proponuje, aby rekolekcje odbyły się 28-30 marca br. dla uczniów szkół podstawowych oraz 4-6 kwietnia br. dla młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych.

- W związku z trwającą sytuacją pandemiczną na terenie kraju, mając jednocześnie na uwadze dobro duchowe katechizowanych, zalecam zaplanowanie i przeprowadzenie szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla dzieci w formie uwzględniającej obowiązujące obostrzenia i zasady bezpieczeństwa - zaznaczył biskup bydgoski w zarządzeniu wydanym 19 stycznia br.

Kilka scenariuszy rekolekcji. Co proponuje biskup bydgoski?

Biskup dopuszcza kilka form rekolekcji.

- W małych społecznościach szkolnych i wspólnotach parafialnych warto podtrzymać tradycyjną formę trzydniowych nauk i zajęć rekolekcyjnych, prowadzonych w szkole i kościele - napisał w zarządzeniu.

W szkołach o większej liczbie uczniów proponuje, by podjąć starania, aby dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w trzydniowych naukach rekolekcyjnych prowadzonych w oddziałach klasowych, przy współpracy grona pedagogicznego.

- W szczególnych i wyjątkowych sytuacjach rekolekcje dla uczniów odbywających naukę w formie stacjonarnej, bądź zdalnej mogą być realizowane z wykorzystaniem materiałów rekolekcyjnych podczas lekcji religii - stwierdził ks. biskup Krzysztof Włodarczyk.

Jak poinformował, Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej we współpracy z kapłanami i nauczycielami religii przygotowuje już materiały, które będą pomocne w prowadzeniu rekolekcji. Mają być one dostępne od 19 marca br. na www.rekolekcje.bydgoszcz.pl oraz www.katecheza.bydgoszcz.pl.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, biskup przypomniał też o obowiązku poinformowania na piśmie do 20 lutego br. dyrektorów szkół, które znajdują się na terenach poszczególnych parafii, o planowanych terminach i formie rekolekcji szkolnych.

Jak organizację szkolnych rekolekcji widzą dyrektorzy szkół

Zapytaliśmy dyrektorów bydgoskich szkół, które z rozwiązań proponowanych przez biskupa bydgoskiego byłoby najlepsze w przypadku ich placówek.

- Jesteśmy dużą szkołą, bo mamy 752 uczniów - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - Religii uczą u nas dwie katechetki i ksiądz. W ubiegłym roku rekolekcje odbyły się, gdy obowiązywała nauka zdalna, stąd zostały one zorganizowane online na lekcjach religii. Rozmawiałam już z jedną z naszych pań katechetek i jest po spotkaniach w tej sprawie. Raczej będzie rekomendowane rozwiązanie, by rekolekcje przeprowadzić na lekcjach religii. Może to być stacjonarnie w szkole lub online w zależności od sytuacji epidemiologicznej. U nas nie będą to dni wolne od zajęć dydaktycznych. Termin 28-30 marca jest dobry. Uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, a wypada ona im w planie zajęć w środku dnia, zostaną zaopiekowani. Dzieci z klas I-III spędzą ten czas w świetlicy, a starsi z klas IV-VIII w bibliotece. W sytuacji, gdy lekcja religii jest na początku lub końcu lekcji, decyzję podejmą rodzice czy taki uczeń przyjdzie godzinę później do szkoły ub wcześniej skończy lekcje. W przypadku zdalności po prostu nie połączy się na rekolekcje online.

W SP nr 35 uczy się 430 uczniów. Rok temu rekolekcje nie odbyły się w kościele, lecz także podczas lekcji religii. Klasy I-III uczęszczały wtedy do szkoły, a IV-VIII miały lekcje online i łączyły się zdalnie na rekolekcje.

- Z terminem 28-30 marca nie dyskutujemy, bo nie koliduje z żadnymi próbnymi egzaminami - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35. - Co do formy zobaczymy, jaka padnie propozycja od księdza proboszcza, choć osobiście jestem za rozwiązaniem, aby rekolekcje odbyły się podczas lekcji religii. Tak byłoby z uwagi na pandemię bezpieczniej dla uczniów, bo w oddziałach klasowych grupy byłyby mniejsze. Nie wiemy jednak, co będzie w marcu. Może być wtedy zdalność i rekolekcje będą musiały być automatycznie przeniesione do internetu.

Proponowany termin rekolekcji w liceach i technikach to 4-6 kwietnia.

- U nas mogłyby się one wtedy odbyć. Termin jest dobry - mówi Mirosława Glaza, dyrektor II LO, gdzie uczy się 510 uczniów. - W sprawie ich organizacji czekam, co zaproponuje ksiądz proboszcz i co na to rodzice. W ubiegłym roku rekolekcje były online, bo uczniowie mieli wtedy nauką zdalną. Zajęć dydaktycznych w tych dniach nie było, ponieważ rekolekcje trwały od rana do godz. 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo