Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce.

To będzie dziewiąty w Bydgoszczy punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa, w całym województwie kujawsko-pomorskich jest ich 47. - Punkt będzie działał przy ul. gen. Andersa 1. Będzie zlokalizowany w miejscu, gdzie poprzednio mieściła się Restauracja Uniwersytecka - mówi Ewa Czepiel-Krakowiak z Przychodni Bajka, która jest także koordynatorem punktu szczepień na PBŚ przy ul. Kaliskiego. - To budynek, który należy do Politechniki Bydgoskiej i właśnie dzięki uprzejmości prof. Marka Adamskiego, rektora PBŚ, który udostępnił nam pomieszczenia na parterze, udało się go zorganizować. Zgoda NFZ na jego uruchomienie już jest.
Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-13, potem nastąpi godzinna przerwa na dezynfekcję i od godz. 14 do 18 ponownie będzie tam można wykonać test.
- Wymazy w kierunku koronawirusa pobierać będziemy także w soboty i niedziele w godz. 9-13. Pobraniami zajmie się nasz personel medyczny - mówi Ewa Czepiel-Krakowiak. - Skontaktowaliśmy się też z 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej, aby żołnierze WOT wsparli nas od strony logistycznej, by pacjenci czuli się zaopiekowani, wiedzieli, gdzie się kierować. Pismo w tej sprawie już wysłaliśmy do WOT i czekamy na odpowiedź. Dziennie w tym punkcie będziemy mogli wykonać wymazy nawet u 500 osób.
Powstanie tego punktu to odpowiedź na wzrost zakażeń, bo coraz więcej osób zgłasza się ostatnio na testy. - Jeśli zainteresowanie będzie duże, to jesteśmy w stanie skierować tam więcej personelu medycznego - zapewnia koordynatorka.
Jak podkreśla Ewa Czepiel-Krakowiak do punktu można przyjść od 27 stycznia praktycznie z ulicy lub się umówić na konkretną godzinę telefonicznie pod nr 52 300-29-90.
Przychodnia Bajka prowadzi też punkt szczepień powszechnych przeciw Covid-19, który działa na Politechnice Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego. - Dziennie szczepimy tam średnio 200-250 osób - mówi Ewa Czepiel-Krakowiak. - W styczniu najwięcej pacjentów zgłosiło się 7 stycznia, zaraz po Święcie Trzech Króli. Wiele osób miało wtedy wolne i skorzystało ze szczepień. Tego dnia szczepionkę przyjęły w punkcie na PBŚ aż 504 osoby, potem zainteresowanie było już mniejsze.