Jest szansa, aby w powiecie nakielskim powstały kolejne...

Jest szansa, aby w powiecie nakielskim powstały kolejne rodziny zastępcze

Iwona Matusiak

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Podpisanie umów odbyło się w styczniu, kiedy wszyscy kandydaci przeszli czteromiesięczne szkolenie

Podpisanie umów odbyło się w styczniu, kiedy wszyscy kandydaci przeszli czteromiesięczne szkolenie ©Iwona Matusiak

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle ogłosiło nabór kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej i do prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
Podpisanie umów odbyło się w styczniu, kiedy wszyscy kandydaci przeszli czteromiesięczne szkolenie

Podpisanie umów odbyło się w styczniu, kiedy wszyscy kandydaci przeszli czteromiesięczne szkolenie ©Iwona Matusiak

Szkolenie rozpocznie się we wrześniu i potrwa do grudnia tego roku, w jego ramach będą zajęcia dydaktyczne i praktyczne.
W styczniu tego roku w Starostwie Powiatowym w Nakle podpisane zostały umowy dotyczące prowadzenia zawodowej rodziny zastępczej z przedstawicielami trzech rodzin z terenu powiatu nakielskiego, w tym jednej z Gorzenia oraz umowy przekształcającej zawodową rodzinę zastępczą w rodzinny dom dziecka z rodziną z Nakła. Teraz nakielski PCPR czeka na kolejnych chętnych.
Funkcje takie pełnić mogą osoby, które dają rękojmię należytego sprawowania funkcji rodziny zastępczej, nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona, wypełniają obowiązek alimentacyjny, nie mają ograniczonych praw, nie mają ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, nie były skazane i posiadają stałe źródło dochodów.
Zakres programowy szkolenia obejmuje od 60 do 95 godzin dydaktycznych, w zależności od formy pieczy zastępczej, w tym 10 godzin szkolenia w formie praktyk w rodzinie zastępczej zawodowej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Obecnie na terenie powiatu nakielskiego istnieje 8 rodzin zastępczych oraz 3 rodzinne domy dziecka. - Niestety, perspektywa jest taka, że dzieci, które trzeba będzie objąć tego typu opieką będzie przybywać. Wymogi są u nas bardzo wysokie, szkolenie trwa cztery miesiące. To czas, aby lepiej się poznać i podjąć dobrą decyzję czy dana rodzina nadaje się do tego zadania - mówił podczas styczniowego spotkania Sebastian Hałas, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle. - Powiat nakielski współpracuje z rodzinami ponad istniejący obecnie wymiar pomocy. Utrzymujemy ich lokale mieszkalne, refundujemy środki na energię i ogrzewanie. W innych powiatach tego nie ma. Udzielamy też wsparcia psychologicznego i prawnego - dodał.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo