Tegoroczna edycja poświęcona jest młodym harcerkom, które były więzione w Fordońskim więzieniu w okresie 1945-1956.
- Wydarzenie "Jedno Miasto, Trzy Kultury" to inicjatywa, którą realizujemy co roku, by podnieść historyczną świadomość lokalnej społeczności oraz aby pokazać ludziom z całego świata jak trzy religie potrafiły żyć razem w harmonii - wyjaśniają organizatorzy.
To też może Cię zainteresować
Historia Fordonu na murze
- Od lat zabiegamy, by odnowić mury naszego fordońskiego więzienia. Kilka lat temu udało nam się zrealizować jeden mural ze środków UMB. W roku 2022 wygraliśmy projekt ministerialny, w rezultacie którego udało nam się zorganizować ogólnopolski konkurs i pozyskać wykonawców, którzy wykonają murale na następnych ścianach budynku. W tym roku wykonujemy dwa murale od strony Rynku - tłumaczą fordońscy społecznicy. - Budynek administracji nie wpasowuje się w klimat architektoniczny Starego Fordonu, dlatego wykonana na nim będzie nowa fasada ze sztukateriami. Drugi mural obejmie ścianę muru od budynku administracji do willi komendanta na ul. Sikorskiego. Przedstawione tam zostaną historia więziennictwa oraz historia Fordonu. Prace zostaną zakończone w tym roku, ich realizację będzie można obejrzeć 24 września, w dzień wydarzenia "Jedno Miasto Trzy Kultury".
Program wydarzenia na fordońskim Rynku
Podczas wrześniowej niedzieli odbędą się, m.in.:
- - wycieczka z przewodnikiem Damianem Rączką szlakiem dziewczynek prowadzonych od stacji kolejowej do zakładu karnego nazywanego „zamkiem”
- - rekonstrukcja przyjazdu młodych harcerek i prowadzenia ich przez strażników do więzienia
- - uliczna wystawa „Więzione za wolność”
- - projekcja w synagodze filmu dokumentalnego nakręconego podczas spotkania i rozmowy z kilkoma żyjącymi harcerkami-więźniarkami
- - wieczorne koncerty muzyczne na Rynku obok odnawianej ściany więzienia (wystąpią zespoły Miód, Mikromusic)
Zobacz wideo: Gry terenowo-historyczne w Exploseum
[video[65581[/video]
