Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka ma być Babia Wieś, jaki Fordon?

Katarzyna Bogucka
Ratusz chce usprawnić i ułatwić konsultacje społeczne. Powstała w tym celu strona bydgoskiekonsultacje.pl. Można na niej szybko wyrazić opinię.

Zagospodarowanie nabrzeży rzeki Brdy i Skarpy Północnej oraz terenów zieleni w Fordonie - to pierwsze tematy, które zostaną poddane konsultacjom społecznym w zupełnie nowej formule. O szczegółach technicznych za chwilę.

Zielone czy betonowe?

W ankiecie dotyczącej zagospodarowania nabrzeży Brdy, czyli terenów bardzo dla miasta ważnych, chodzi o dwa odcinki. Pierwszy od mostu Bernardyńskiego do mostu Pomorskiego (Al. Wyszyńskiego), drugi od mostu Kazimierza Wielkiego do Brdyujścia.

Bydgoska firma bierze zaliczki i nie wykonuje zlecenia

- Na Babiej wsi, której tereny zielone były przewidziane jako miejsca rekreacji, powstać mają dwa wysokie budynki. Ciekawi nas, czy bydgoszczanie są otwarci na dalsze tego typu inwestycje, czy woleliby, żeby na tym etapie ingerencję w zielone tereny ograniczyć. Z kolei Brdyujście przewidziane jako tereny przemysłowe, produkcyjne, ma ogromny potencjał rekreacyjny, który warto wykorzystać- mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej UM Bydgoszcz.

- Pytamy o to w ankiecie, która czeka na stronie bydgoskiekonsultacje.pl. Na podzielenie się z opinią w sprawie bulwarów i Brdyujścia jest czas do 29 maja. Z kolei w Fordonie zajmiemy się zagospodarowaniem Skarpy Północnej oraz przyległych terenów zieleni - zapowiada Anna Rembowicz - Dziekciowska.

- Opinie mieszkańców zbieramy do 26 maja. Chcemy wiedzieć, czy ludzi bardziej interesuje rozwój lub pozostawienie zieleni czy też kwestie budownictwa, handlu. Do naszego wydziału docierają bowiem pytania od właścicieli tamtejszych gruntów, obecnie miejsc zielonych, o możliwość rozpoczęcia inwestycji budowlanych.

Ankieta internetowa (jest bardzo czytelna!) to tylko jedna z możliwości, którą daje nowy regulamin.

- Kolejnymi działaniami, które przygotowaliśmy dla mieszkańców jest Mobilny Punkt Konsultacyjny w Fordonie (targowisko, 13 maja), warsztaty planistyczne dla mieszkańców (24 maja) czy kolejny Mobilny Punkt Konsultacyjny na Wyspie Młyńskiej (27 maja) - mówi Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej UM Bydgoszcz.

Podaje też istotne zmiany związane z tym tematem. - Konsultacje będą trwały minimum 21 dni, a jeśli krócej, to na podstawie poważnego uzasadnienia i po poinformowaniu o tym fakcie mieszkańców. Nie będą odbywać się w miesiącach wakacyjnych, chyba, że w tym czasie zobliguje nas do działania jakiś wiążący termin.

Stu aktywnych ludzi

Co ważne, chęć przeprowadzenia konsultacji społecznych może od teraz zgłosić...prezydent, którego stare przepisy zmuszały do proszenia o zgodę Rady Miasta. O konsultacje mogą także wnioskować organizacje pozarządowe (przynajmniej trzy), rady osiedli, Rada Miasta, rady doradcze działające przy urzędzie (Rada Seniorów, Młodzieżowa Rada Miasta, Rada d.s. Estetyki, itp) , miejskie podmioty typu ZDMiKP. Ponadto ma taką możliwość stu mieszkańców Bydgoszczy.

Oczywiście, w każdym przypadku wniosek rozpatrywać będzie Rada Miasta, która może inicjatywę poprzeć bądź odrzucić.

- Warto pamiętać, że same konsultacje nie są głosowaniem, ale oczywiste jest, że spora przewaga głosów będzie dla nas ważna - mówi Michał Sztybel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera