MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się na przejściu sugerowanym? W Bydgoszczy przybyło ich już ponad 40

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W Bydgoszczy przybywa przejść sugerowanych. W środę rano drogowcy i policjanci zorganizowali na ten temat akcję edukacyjną
W Bydgoszczy przybywa przejść sugerowanych. W środę rano drogowcy i policjanci zorganizowali na ten temat akcję edukacyjną Tomasz Czachorowski
Pieszy może przejść przez ulicę w każdym punkcie, ale musi zwracać szczególną uwagę, bo nie obowiązuje tu zasada pierwszeństwa przez autami. Ma być wygodniej i - zapewniają bydgoscy drogowcy razem z policją - bezpieczniej. Mundurowi wspólnie z ZDMiKP edukowali pieszych na ulicy Łużyckiej.

Do tej pory przejścia sugerowane wprowadzone zostały w 42 lokalizacjach na terenie Bydgoszczy. Są, między innymi na ulicach: Pestalozziego, Sportowej, Rejtana, Placu Piastowskim, czy na Łużyckiej.

Właśnie na skrzyżowaniu ostatniej z wymienionych ulic z Zamenhofa w środę rano wspólną akcję edukacyjną przeprowadził Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej z policjantami ruchu drogowego bydgoskiej komendy.

- W dobie coraz większej liczby pojazdów, sukcesywnie wprowadzamy zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych i upłynnić ruch w centrum miasta. Na bydgoskich osiedlach pojawiły się już skrzyżowania równorzędne, pasy rowerowe czy kontraruch rowerowy - mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. - Są i przejścia sugerowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych

To nowe, jak zaznacza rzecznik drogowców, rozwiązanie "do którego musimy się nie tylko przyzwyczaić, ale którego musimy się też nauczyć".

Pieszy nie ma tu pierwszeństwa!

- Zwracamy uwagę pieszych na obowiązek zatrzymania się i zachowania ostrożności w trakcie przekraczania jezdni. Często bowiem zapominamy, że na przejściach sugerowanych, pieszy nie ma pierwszeństwa przed nadjeżdżającym pojazdem - mówi Okoński. - Wierzymy, że podobnie jak w innych miastach, przejścia sugerowane staną się u nas równie popularne i mieszkańcy z czasem się do nich przyzwyczają. Te rozwiązania ułatwia bowiem komunikację wewnątrz osiedlową i wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo.

Czy jest przejście sugerowane? To przejście nieoznakowane ale dostosowane technicznie miejsce, które umożliwia pieszym przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska. - Należy jednak pamiętać, że nie jest to przejście dla pieszych, dlatego nie mamy tu znaków informujących o przejściu czy zebr wymalowanych na jezdni - tłumaczy Okoński. - Takie rozwiązania wprowadziliśmy w ostatnim czasie, szczególnie na ulicach jednokierunkowych, gdzie nie ma ruchu tranzytowego czy autobusowego, a prędkość dozwolona wynosi zaledwie trzydzieści kilometrów na godzinę.

Przejścia sugerowane, które można stosować częściej niż przejścia dla pieszych - informuje ZDMiKP - "pozwalają na większą swobodę w poruszaniu się pieszych". Takie rozwiązanie wymusza też na pieszych zachowanie większej ostrożności w trakcie przekraczania jezdni.

Takie rozwiązania są często stosowane na drogach krajowych oraz w innych polskich miastach jak: Gdańsk, Warszawa czy Szczecin. Z badań wynika, że na przejściach sugerowanych dochodzi do dwa razy mniejszej liczby wypadków, niż na standardowych „zebrach". Pieszy przechodząc na drugą stronę jezdni zmuszony jest bowiem zachować większą ostrożność i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

- Same przejścia dla pieszych wcale nie zwiększają bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu - podkreśla rzecznik. - Jak wynika z ostatnich statystyk policyjnych, rośnie liczba zabitych i rannych wśród niechronionych użytkowników ruchu. To właśnie piesi coraz częściej wchodzą na jezdnie, nie zachowując ostrożności lub spoglądając w telefon.

W środowej akcji policjantom i drogowcom towarzyszyła maskotka "Polfin". Wspólnie wręczali pieszym upominki, opaski odblaskowe. Niektórzy byli zaskoczeni, nieco zdezorientowani przechodząc przez jezdnię. Jedna z pieszych została upomniana i pouczona, by zwracać baczniejszą uwagę podczas przekraczania jezdni.

- Przechodzenie przez jezdnię albo drogę dla rowerów na przejściu sugerowanym jest dozwolone pod warunkiem, że nie spowoduje utrudnienia ruchu pojazdów albo zagrożenia bezpieczeństwa ruchu i pieszy ustąpi pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom - mówi podkom. Remigiusz Rakowski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak zachować się na przejściu sugerowanym? W Bydgoszczy przybyło ich już ponad 40 - Gazeta Pomorska