Jak mówi kurator wystawy, Jolanta Szałkowska-Łoś, inspiracją do stworzenia wystawy było odkrycie skarbu w Bydgoskiej Katedrze w 2018 r.
- Odkrycie to poruszyło naszą wyobraźnię, a przede wszystkim pobudziło do refleksji nad przyczynami, które doprowadziły do świetności miasta i do zamożności bydgoszczan w okresie staropolskim. Z kolei wybudowanie Kanału Bydgoskiego doprowadziło do ponownego rozkwitu Bydgoszczy w XIX wieku. Zatem potęga miasta budowała się w oparciu o dogodne położenie nad Brdą i kanałem – opowiada Jolanta Szałkowska-Łoś.
Zwiedzający ekspozycję będą mieli okazję zapoznania się między innymi z czynnikami, które miały wpływ na rozwój gospodarczy, ale także z elementami życia codziennego i duchowego oraz osiągnięciami intelektualnymi i kulturalnymi. Wystawa przygotowana została głównie w oparciu o najnowsze znaleziska archeologiczne. Na ekspozycji znajdą się np. miecz z początku XV wieku, odkryty w 2019 roku w trakcie przebudowy Teatru Kameralnego, a także stroje z krypt z katedry czy znaleziska: ceramiczne, szklane, porcelanowe i skórzane z badań na Placu Kościeleckich. Jak podkreśla kurator wystawy, istotnym elementem ekspozycji są również zabytki ze zbiorów historycznych MOB, takie jak np. pamiątki cechowe czy cynowe naczynia do piwa.
- Całość dopełniają eksponaty wypożyczone z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy oraz dokumenty udostępnione przez Archiwum Państwowe w Bydgoszczy – opowiada Jolanta Szałkowska-Łoś. Do przygotowania oprawy plastycznej wykorzystano widoki miasta upamiętnione na XIX- i XX-wiecznych przedstawieniach.
Ze względu na sytuację epidemiczną oficjalny wernisaż nie odbył się. Wystawa będzie czynna do końca roku.
